Sütün Faydaları ve Süt İçmenin Önemi

Süt içmesi gerektiği söylenen çocukların, sütü sevmedikleri gözlemlenmektedir. Kimi çocuklar ise, sütü çok sevmekte; ve fazla süt tüketimi nedeniyle sütün istenmeyen zararlarına maruz kalmaktadırlar. Her şeyin azının karar çoğunun zarar olduğu unutulmadan, şu bilinmelidir ki: sütün içeriğinde, herkesin gereksinim duyduğu vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bu nedenle süt, özellikle gelişme çağında olan çocuklar olmak üzere, herkesin düzenli olarak tüketmesi gereken bir besin maddesi olarak bilinmelidir.

Sütün Faydaları:

Sütün faydalarından kısaca söz etmek istersek: sütün faydaları arasında ilk sırada, büyüme ve gelişme yer almaktadır. Çocukların büyümeleri ve gelişmeleri için süt içmeleri gerektiğinin söylenmesi, çocukları kandırmak için kullanılan; ve süt içmelerini sağlamayı hedefleyen bir yöntem değil; gerçektir.

Sütün faydaları arasında dişleri korumasından ve çürüklerin oluşumunu önlemesinden de söz etmek gerekmektedir. Bu özelliğinden faydalanmak için sütü, yemeklerin arasında tüketilecek içecekler grubuna dahil etmemiz gerekmektedir. Bu sayede, sütün faydaları arasında yer alan diş üzerindeki etkilerinden maksimum düzeyde yararlanılmış olacaktır.

Sütün faydaları arasında, dokuların ve hücrelerin oluşumuna katkıda bulunmasından da söz etmek gerekmektedir. Bundan dolayı, sütün faydaları arasında, yaşlanmanın geciktirilmesinden de söz etmek gerekecektir.

Sütün faydaları arasında, saç ve tırnak oluşumuna sağladığı katkının da belirtilmesi gerekmektedir. Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar; ya da sürekli tırnakları kırılanlar, sütün faydaları arasında yer alan bu özelliğinden rahatlıkla faydalanabilirler.

Sütün faydaları arasında, eğer kullanılacak olan süt yağsız ise, kolesterolü düşürmesinden de söz etmek gerekmektedir.
Sütün, içeriğinde barındırdığı vitaminleri şu şekilde sıralayabiliriz:

A vitamini, B vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini K vitamini… Bu vitaminlerin tüm faydaları, sütün faydaları arasında yer almaktadır.

Sütün faydalarından biri de yaraların çabuk iyileşmesini sağlamasıdır.

Sütün faydalarından bir diğeri de, daha çabuk kan pıhtılaşmasına olanak sağlamasıdır:

Sütün faydalarından bir başkası kasların güçlenmesi iken; diğeri de hücrelerin onarılmasına katkı sağlamasıdır.

Sütün faydalarından bir diğeri kemiklerin sertleşmesi ve kuvvetlenmesini sağlamak iken; bir diğer faydası da kronik olan bronşitin önlenmesidir.

Sütün faydaları arasında kemik erimesinin önlenmesi de yer almaktayken; sütün faydalarından bir diğeri de beynin gelişmesini sağlamasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir