Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçın, hem yemeklerde, hem de tatlılarda kullanılan bir baharat türü olarak bilinmektedir. Fakat, kullanım alanı bu kadar geniş olan; ve aslında çok da tatlı olan bu güzel baharatın sağlığa olan faydaları hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Bu yazımızda sizlere tarçın ve tarçının faydalarından söz etmeyi uygun bulduk…

Tarçının içeriğinde yüksek oranda kalsiyum, magnezyum, demir; ve lif bulunmaktadır. Kalsiyum kemik gelişimini kuvvetlendiren bir etkiye sahiptir; fakat kalsiyumun magnezyum ile birlikte kullanılması, kalsiyumun etkisini daha çok arttırmaktadır. Bununla birlikte, demirin kan yapıcı özelliği bulunmakta iken, liflerin de zayıflatıcı etkisi ile birlikte, sindirim sistemine olan olumlu etkilerinden söz etmek gerekmektedir. Tarçının faydaları arasında, kemik sağlığı ve diş sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunmasının yanısıra, tarçının faydalarından bir diğerinin kan yapıcı özelliği, tarçının faydalarından bir başkasının da sindirim sistemine olan olumlu etkileri olduğunu belirtmek gerekmektedir.

“Tarçının faydaları” hakkında yapılan yeni araştırmalara bakıldığında, tarçının faydalarından bir diğerinin de kan şekerini düşürücü etkisi olduğu ortaya konulmuştur.

Günde yarım çay kaşığı tarçın yiyen bir kişi, tarçının faydaları arasında yer alan, kolesterolü düşürücü etkisinden yararlanır.

Tarçının faydalarından bir diğeri de, vücuda, koli bakterilerinin yayılmasını engellemesidir.

Tarçının Faydaları

Tarçının faydaları arasında, grip, soğuk algınlığı; ve nezleye iyi geldiğinden de söz etmek gerekmektedir. Tarçının faydaları arasında yer alan bu etki, bal ya da limon ile birlikte tüketilen tarçın ile mümkün olmaktadır.

Tarçının faydaları arasında, sindirim sistemindeki rahatsızlıkları önlemesinden de söz etmek gerekmektedir. Kusmaya karşı da olumlu faydaları olan tarçının, sindirimi kolaylaştırdığının da bilinmesi gerekmektedir.Tarçının faydaları arasında, eklem yangısı ağrılarına karşı iyi gelmesinden de söz etmek gerekmektedir. Tarçının faydalarından bu anlamda yararlanmak isteyenler, her sabah aç karna, bir yemek kaşığı bala yarım çay kaşığı tarçın karıştırarak tüketmelidirler. Bir hafta içinde ağrılarında azalma olacağını görecek olan kişiler, bir ay içerisinde ise çok daha rahat yürümeye başlayacaklarını görecekler; hiç eklem ağrısı yaşamayacaklardır.

Tarçının faydaları arasında, hafızayı güçlendiren etkisinden de söz etmek gerekmektedir; ancak bu etki, tarçının yenilmesi ile değil, koklanması ile elde edilir.

Tarçının faydaları arasında, adet dönemi öncesindeki gerginliklerin ortadan kalkması da sayılmalıdır.

Tarçının faydalarından bir diğeri de, yiyeceklerin bozulmasını; ve bakteri üretmesini önleme özelliğidir.

Tarçını elma dilimlerinin üzerine dökerek de tüketebilirsiniz.


Share Button

4 Comments

  1. admin 09 Ocak 2012
  2. melisa 09 Ocak 2012
  3. Tarçını Faydaları 09 Ocak 2012
  4. belma ballıkaya 20 Kasım 2012

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir