Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçın, hem yemeklerde, hem de tatlılarda kullanılan bir baharat türü olarak bilinmektedir. Fakat, kullanım alanı bu kadar geniş olan; ve aslında çok da tatlı olan bu güzel baharatın sağlığa olan faydaları hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Bu yazımızda sizlere tarçın ve tarçının faydalarından söz etmeyi uygun bulduk…

Tarçının içeriğinde yüksek oranda kalsiyum, magnezyum, demir; ve lif bulunmaktadır. Kalsiyum kemik gelişimini kuvvetlendiren bir etkiye sahiptir; fakat kalsiyumun magnezyum ile birlikte kullanılması, kalsiyumun etkisini daha çok arttırmaktadır. Bununla birlikte, demirin kan yapıcı özelliği bulunmakta iken, liflerin de zayıflatıcı etkisi ile birlikte, sindirim sistemine olan olumlu etkilerinden söz etmek gerekmektedir. Tarçının faydaları arasında, kemik sağlığı ve diş sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunmasının yanısıra, tarçının faydalarından bir diğerinin kan yapıcı özelliği, tarçının faydalarından bir başkasının da sindirim sistemine olan olumlu etkileri olduğunu belirtmek gerekmektedir.

“Tarçının faydaları” hakkında yapılan yeni araştırmalara bakıldığında, tarçının faydalarından bir diğerinin de kan şekerini düşürücü etkisi olduğu ortaya konulmuştur.

Günde yarım çay kaşığı tarçın yiyen bir kişi, tarçının faydaları arasında yer alan, kolesterolü düşürücü etkisinden yararlanır.

Tarçının faydalarından bir diğeri de, vücuda, koli bakterilerinin yayılmasını engellemesidir.

Tarçının Faydaları

Tarçının faydaları arasında, grip, soğuk algınlığı; ve nezleye iyi geldiğinden de söz etmek gerekmektedir. Tarçının faydaları arasında yer alan bu etki, bal ya da limon ile birlikte tüketilen tarçın ile mümkün olmaktadır.

Tarçının faydaları arasında, sindirim sistemindeki rahatsızlıkları önlemesinden de söz etmek gerekmektedir. Kusmaya karşı da olumlu faydaları olan tarçının, sindirimi kolaylaştırdığının da bilinmesi gerekmektedir.

Tarçının faydaları arasında, eklem yangısı ağrılarına karşı iyi gelmesinden de söz etmek gerekmektedir. Tarçının faydalarından bu anlamda yararlanmak isteyenler, her sabah aç karna, bir yemek kaşığı bala yarım çay kaşığı tarçın karıştırarak tüketmelidirler. Bir hafta içinde ağrılarında azalma olacağını görecek olan kişiler, bir ay içerisinde ise çok daha rahat yürümeye başlayacaklarını görecekler; hiç eklem ağrısı yaşamayacaklardır.

Tarçının faydaları arasında, hafızayı güçlendiren etkisinden de söz etmek gerekmektedir; ancak bu etki, tarçının yenilmesi ile değil, koklanması ile elde edilir.

Tarçının faydaları arasında, adet dönemi öncesindeki gerginliklerin ortadan kalkması da sayılmalıdır.

Tarçının faydalarından bir diğeri de, yiyeceklerin bozulmasını; ve bakteri üretmesini önleme özelliğidir.

Tarçını elma dilimlerinin üzerine dökerek de tüketebilirsiniz.


4 Comments on “Tarçının Faydaları Nelerdir?”

 1. UYARI: Tansiyonu yüksek olanlar tarçını çok az veya hiç alma¬malıdır. Tarçın hiçbir zaman kaynatılmamalıdır. Kokusu uçar, faydası kalmaz.

  Tarçının Zararları Var mı?

  • Bitkisel drogların herhangi bir rahatsızlık için kullanımı tıbbi onay olması halinde söz konusu olmalıdır.
  • Kan inceltici veya şeker hastalığı için ilaç tedavisi gören kişiler doktora danışmadan kullanmamalıdır.
  • Hamilelik ve emzirme devresinde kullanılmamalıdır.
  • Yüksek dozları karaciğer için olumsuz etki gösterebilir.
  • Tarçınlı diş macunu kullanan bazı kişilerde dudaklarda şişme, diş etinde ve dilde kızarıklık ve şişkinlik gibi alerjik reaksiyonlar görülmüştür.

 2. Hindistan ve Japonya’da yapılan araştırmaların sonuçlarına göre bal ve tarçın midedeki gazı gideriyor.

 3. Tarçın bir çok faydası bulunuyor.
  Saçınız dökülüyor veya başınızın tepesi açılıyorsa, sıcak zeytinyağı içerisine bir kaşık bal, bir tatlı kaşığı toz tarçın ilave ederek elde ettiğiniz kremi banyodan önce başınıza sürün. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra yıkayın.

  Bir bardak su içine eşit miktarda bal ve tarçın koyup kaynatın. Her gün kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına ve yatmadan önce için. Bunu düzenli uyguladığınız taktirde kilo verirsiniz.

  Toz tarçını 2 kaşık bal üzerine serpip yemekten önce alırsanız bu, asit oluşumunu ve hazımsızlığı önler. İspanya’da yapılan bir araştırmaya göre de bal içerisindeki bir madde grip mikroplarını öldürüyor.

  Bir bardak su içerisinde yarım kaşık bal ve biraz toz tarçını her gün vücut direncinin düşmeye başladığı 15.00 sıralarında alırsanız, bir hafta içerisinde canlılığınız artacaktır.

  Tarçın, kan şekerini düzenleyerek karaciğer yağlanmasını önler. Özellikle karın bölgesi olmak üzere tüm vücuttaki yağ yakımının hızlanmasına yardımcıdır. Ayrıca vücutta yağ birikmesinin önlenmesi açısından önemli bir besindir.

  Tarçın çayı: Tarçın tozundan 1 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilir. 5-10 dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir. Günde üç bardak içilebilir.

 4. gerçekten tarçının faydaları saymakla bitmez bu bilgiler için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir