Televizyon Başında Zaman Geçirdiğiniz İçin Ölmeyin

Türkiye’de, pek çok insanın, zamanının büyük bir çoğunluğunu televizyon karşısında geçirdiğini biliyoruz. Kimi insanlar kendilerini televizyon bağımlısı olarak adlandırmasalar dahi, televizyon bağımlısı durumundadırlar. Peki nedir bu televizyon bağımlılığı Yarışmalara kendilerini kaptıran; ve yarışma olduğu gerekçesi ile arkadaşları ile katılacağı toplantıya katılmayanların sayısı bir hayli fazla. Bununla birlikte, ülkemizde yayınlanan dizilerin pek çoğu da reyting rekorları kıyıyor. Bunun nedeni de elbette ki televizyon bağımlılığından kaynaklanıyor; ancak yalnız değilsiniz. Sizin gibi televizyon bağımlısı olan kişilerin sayısı oldukça fazla. Ancak uzmanlar uyarıyor: Televizyon bağımlılığı, ölümlere neden oluyor!

Günde iki saat izlenen televizyonun dahi, sağlık açısından oldukça olumsuz etkilerinin olduğunu belirten uzmanlar, televizyon bağımlılığının sadece Türkiye’de de değil, Amerika’da günde ortalama 5 saat, Avusturya ve diğer başka Avrupa ülkelerinde de 3.5 – 4 saat olduğunu belirtiyorlar. Televizyon izlemek en çok, oturularak geçirilen zaman bakımından olumsuzluklara neden oluyor. Oturarak televizyon başında zaman geçiren kişilerde, kalp krizi ve diyabet riski, her geçen gün daha fazla artıyor. Bu nedenle, televizyon bağımlılığı ortadan kaldırılmalı; televizyon başında geçirilen zaman, mümkün olduğunca azaltılmalıdır…

Televizyon başında geçirilen zaman uzadıkça, insanların beslenmelerinin de sağlıksızlaştığını belirtmek gerekmektedir. Pek çok televizyon bağımlısı, yemeklerini televizyon başında geçirmeleri nedeniyle, sağlıksız beslenmekte; acele ile hazırlanan yemeklerde sağlıksız gıdalar tüketilmektedir. Ve televizyon başında geçirilen zaman ve televizyonun zararları ile ilgili yapılan ilk araştırma, bahsettiğimiz araştırma değildir. Bu araştırma sadece, önceki araştırmaları destekler niteliktedir. Şöyle ki: Televizyon karşısında geçirilen zaman ile ilgili daha önce yapılan bir araştırmada, obez olan çocukların, kan basınçlarındaki yükselmenin de televizyon başında geçirilen zaman ile alakalı olduğu sonucuna ulaşılmıştı.

Araştırma ile, televizyon başında geçirilen zamanın, sağlık sorunları ile doğru orantılı olarak arttığı sonucu elde edildi. Şöyle ki: Televizyon başında geçirilen her iki saatlik zamanda diyabet riski %20, kalp krizi riski %15, ölüm riski ise %13 artıyor. Televizyon izleme oranları, günlük iki saat azaltıldığında ise, diyabet riski, kalp ve damar hastalıkları riski; ve erken ölüm oranlarının düşürüleceği açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir