Ter Kokusunu Önlemek İster misiniz?

Terleme nedir?

Terleme tam olarak vücudun istemsiz olarak gelişen, metabolizmanızın sağlıklı bir şekilde olan doğal bir fonksiyonudur. Sağlıklı bir vücut günde yaklaşık yarım veya 1 litre suyu dışarı atar. Ayrıca terleme, vücut sıcaklığını düzenler, vücudu toksinlerden arındırır ve tuz dengesini en iyi şekilde korur. Boşaltım sistemi içinde katkıda bulunan ter aslında salgılandığında renksiz ve kokusuzdur. Fakat o bölgedeki bakteriler, koltuk altı gibi sıcak kapalı, hava almayan nemli ortamlarda hızla çoğalarak bu salgının kötü kokmasına sebep olur.

Nasıl terliyoruz?

Bunun birçok nedeni olabilir ama genelde kişilerde sıcak ve nemin buluştuğu noktada ter devreye girer. Egzersiz yaparken örneğin, koşu olabilir. Bu tür vücudu hareket ettiren şeyler vücut ısısını yükseltir, ilk önce kızarmaya daha sonra nemle ısı birleşip terlemeye başlanır. Sıcak havalar da hiç kıpırdamadan otursanız bile sizi terletecektir. Adrenalin salgılandığı yani yüksek doz duygu seli, sinirlilik, endişe, korku veya stres gibi olaylar soğuk terletebilirler. Özellikle ateşli hastalıklarda görülebilir yine terleme olayı.
Genellikle terleme bölgeleri insanlarda ilk olarak, koltuk altları, el ayaları ve ayak tabanlarında olur daha sonra ısı ve nem yükselirse bütün vücut saç derisine kadar ter salgısı olabilir. Dans etmek, koşmak, aktif olduğumuz her hareket, sinirlenme, utanma, korkma, endişe gibi duygularda da bu çok görülür. Çünkü vücut ısısı dış sıcaklıklar veya gerilim yüzünden artış gösterdiğinde kan dolaşımı hızlanır. Böylece, ter bezlerinin aktif hale geldiği vücudun üst kısmına doğru bir sıcaklık akımı başlar. Deri üzerinde oluşan ter bu durumda hemen buharlaşıp, deriyi soğutur. Bu sayede insan bir gün içinde kendini fazla yormadan iki litreye kadar su kaybeder. Terlemenin ikinci önemli fonksiyonu ise vücuttaki zehirli maddelerin dışarı atılmasıdır.

ter kokusu nasil önlenir

Terleme tedavilerinde bilinmesi gerekenler ve önlemler

Ayakkabılarınızı ve giydiğiniz çorabı seçerken dikkat etmelisiniz. Ayağınızda oluşan ter, çorap ve ayakkabının içinde kapalı kalarak kokuya neden olur. Hava alan ayağı terletmeyen cinslerden kendinize bir ayakkabı elde etmelisiniz. Çorap alırken de %100 gerçek pamuk olmasına dikkat etmelisiniz, içerinde plastiklik bulunduran çoraplar ayaklarınızı terletecek ve içerisindeki kimyasallar yüzünden daha kötü bir koku yapacaktır. Çorabınızı giymeden öncede ayaklarınızı talk pudrası ile ayaklarınızı pudraladıktan sonra ayağınıza çorap giyin böylece gün içerisinde terlemesine ve kötü koku yayılmasını engellemiş olurusunuz. Eğer içiniz hala rahat etmiyorsa günlük ılık bir suyun içine beyaz sirke dökebilir ve ayaklarınızı bir süre bekletebilirsiniz. Günden güne iyi gelecektir
Duş alırken duş suyunun sıcaklığı çok fazla olmasın veya çok düşük olmasın ılık suda yani vücut ısınıza yakın bir su ile duş alırsanız. Vücudunuzda nemlenme sorunu yaşamazsınız buda terlemeyi önleyecektir. Yine aynı şekilde duş sonrası talk pudrası terlemeyi azaltmaya yardımcı olacaktır. Bir diğer çözüm önerisi ise karbonat ve suyu karıştırarak kendinize macun yapmak ve onu terlemede sorunlu olan bölgelere masaj yaparak uygulamak. Yaklaşık 10 dakika karışımı terleme yapan bölgelerde tuttuktan sonra yıkayabilirsiniz. Ayrıca magnezyum ve çinko eksikliği ter kokusuna sebep olabilir. Doktorunuza danışarak magnezyum ve çinko ihtiyaçlarınızı dışarıdan ilaç veya besin tedavisiyle alabilirsiniz.

Deodorantların çözüm olmadığı bazı durumlarda bu konuda çok şikâyetçi olan insanlar antiperspirantlar ürünlerini kullanıyorlar. Antiperspirantlar, terlemeyi deodorantlara oranla daha fazla önlerler. Ter oranını ayarlayıp, çok fazla ter üretilmesine engel olurlar. Ter üretimini alüminyum tuzları sayesinde engelleyip, ter bezlerini sıkıştırırlar. İçerdikleri alüminyum kloride ve benzeri aktif maddeler ile vücuttaki terlemeyi engeller. Nemi azaltır ve kokuları sayesinde tazelik verirler. İçindeki maddelere göre etki süresi ve gücü tabi ki değişiklik göstereceklerdir.

Anriperspirant ürünlerin içeriğinde çok fazla pudralı formül vardır. Genellikle bu tarz ürünler koltuk altlarına uygulanmalıdır. Kıyafet üzerine sıkmak veya uygulamak hiçbir etki göstermeyecektir. Ancak bu tür ürünler vücuda verdiği zarardan dolayı tavsiye edilmez çünkü içerisinde alüminyum içerir ve buda oldukça zararlıdır. Ekstra bu ürünlerde koku içinde bir kimyasallar girer. Tercihiniz kokusuz ve içeriğinde alüminyum olmayan deodorantlardan olması gerekir.

Ter kokusunu önlemek için pratik bilgiler

1. Temizlik her zaman şarttır ter kokusunu önlemek için, zaten ter bezlerinin yaptığı salgı kokusuzdur bizim vücudumuzdaki bakteriler ve kapalı havasız yerler bu kokuyu yaparlar. O yüzden her zaman temiz olmalısınız. Duş yapmakta cildinizdeki bakterileri kötü kokuyu gidermekte yardımcı olacaktır.

2. Banyodan sonra iyice kurulanmanız gerekmektedir, çünkü nem terlemeyi artıracaktır.

3. Koltuk altı ve genital bölgedeki, kılların düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Kıl kökleri ve kıl gövdeleri kokusu üzerilerinde tutarlar.

4. Ayakkabı seçimlerinizde doğal deriyi tercih edin ve her zaman ayaklarınızın hava aldığı ayakkabılar giyin.

5. Çorap alırken %100 pamuk olmasına dikkat edin ve her gün çoraplarınızı değiştirin.

6. Her gün aynı ayakkabı kullanmak yerine ayakkabılarınızı dönüşümlü olarak kullanın. O gün kullandığınız ayakkabıyı giyeceğiniz güne kadar havalandırın. Eğer nemliyse hemen nemini alın. Nemli ortamlarda da ayakkabılarınız barındırmayın.

7. Yazın kapalı ayakkabı yerine terlik veya sandalet tercih edin.

8. Kıyafet seçimleri de sizin için önemli olacaktır çok dar kıyafetler terleme sonucunda kötü bir görüntü oluşturabilir. Ayrıca kıyafetleriniz keten, yün, ipek ve pamuk gibi kumaşlardan olursa hava almasını izin verdiği için terlemeyi önleyecektir.

9. Spor yaparken her zaman yanınızda bir havlu taşıyın ve nemli hissettiğiniz bölgeyi hemen kurulayın.

10. İç çamaşırlarınızı düzenli olarak her gün değiştirin.

11. Stresini azaltacak şeylere yönelin, kendinize meditasyon yapıp rahatlamayı deneyin. Stresli anlarınızda kendinizi yatıştırmayı öğrenin.

12. Kötü kokuları tetikleyen bir diğer unsur ise yediğimiz yiyecekler. Soğan, sarımsak, pastırma gibi yiyecekler koku değişiminize sebep olabilir. Bu yiyecekleri daha az tüketmeyi deneyin.

13. Deodorant ve ayak kokusunu önleyen pudra veya spreyler kullanabilirsiniz.

14. Kişi kendi kokusunu fark etmez ama dışarıdan sizin kendi kokunuzu sizden çok daha iyi duyabilir insanlar. Bu yüzden her zaman alınabilecek önlemler bu tür kötü görüntüyü yok edebilir. Kendinizi sık kontrol etmeli, temizliğinize ve kullandığınız ürünlerin sağlık açısından önemine yediğiniz yiyeceklerin size ne zarar verdiğine dikkat etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir