Tereyağının Faydaları

Tereyağının içeriğinde neler buluyor?

Tereyağı iyi bir A vitamini kaynağı,  lesitin’den zengin,  yüksek oranda antioksidan (dinçleştirici) maddeler ihtiva ediyor. İyi bir iyot kaynağı, Konjuge linoleik asiti bol bulundurduğu için iltihap kurutucu,  alerji ve kansere karşı koruyucu, diş çürükleri ve osteoporoz riskini düşürüyor, hafıza ve öğrenme kapasitesini artırıyor, yeterli miktarda kalsiyum, fosfor, demir ve çeşitli vitaminler (A1, B1,,B2, nikotinik asit, C gibi) içeriyor.

Tereyağının sindirimi kolay olduğu için  mideyi yormuyor. Kokusu güzel, tadı ise oldukça lezzetlidir. Çiğ olarak da yenebiliyor, yemek ve unlu mamullere katılabiliyor. Tereyağıyla pişmiş yemeğin, böreğin veya baklavanın kokusu ve tadı ulaşılmaz haz verir. Margarinlerde olduğu gibi yaptığı gibi kan pıhtılaşmasını kolaylaştırarak çeşitli hastalıklara da yol açmıyor.

Alberta Üniversitesi’nden Prof. Dr. Spencer Proctor ve asistanı Flora Wang çalışmalarının sonucunu şöyle açıkladılar:

“Araştırmanın bizi en çok sevindiren sonuçlarından biri, bugüne kadar zararlı etkilerinden korktuğumuz doğal yağların, aslında sağlığımız için son derece faydalı olduğunu görmemizdi. Tereyağının kalp krizi riskini düşürdüğü, şeker hastalığı ve şişmanlık tedavisine yardımcı olduğu, kolesterole iyi geldiği artık tespit edilmiş bir gerçek.”

Evet, tıp önemli bir yanlışından daha vazgeçti ve 14 asır öncesinden gelen şu tavsiyeye uydu: “Tereyağı şifadır.”
Doc. Dr. Sefa Saygılı

 Burada bahsedilen tereyağı saf katkısız doğal olandır.

Uyarı : Fazla yağ tüketiminden kilo artışına bağlı olarak karaciğer yağlanması gerçekleşebilir. Tereyağınıda aşırıya kaçmadan tüketiniz. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa  besinleriniz doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda olmalıdır.

Hatırlatma : Kızartmalar, yanmış yağlar, hayvansal yağlar yani et yağı, iç yağı, kuyruk yağı, konserveler, tuzlanmış ve tütsülenmiş et ve balıklar, sucuk, pastırma, salçalı ve baharlı yiyecekler, domuz eti, çikolata, alkollü içkiler, tütün, fındık, fıstık ve ceviz karaciğeri yoran yiyeceklerdir.
Bu yiyecekleri tamamen yememek yerine çok az miktarda yemek yeterlidir. Ancak karaciğer hastalığı olan kişilerin bu tür gıdaları almamaları gerekir.

One Comment on “Tereyağının Faydaları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir