Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak mantarı, çoğunlukla tırnaklarda batma olarak algılanan bir sorun olmakla birlikte bilinenin aksine bir enfeksiyondur. Eğer tırnaklarınızda bu gibi bir durumdan şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerektiğini unutmayın. Tırnak mantarı tedavisi olan bulaşıcı bir hastalıktır. Yazımızda tırnak mantarı hakkında bazı sorulara cevap bulabilirsiniz.

Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak mantarı nedir?

Tırnak mantarı, bir enfeksiyon olup dermatofit adı verilen organizmalar etkisinde oluşmaktadır. Estetik açıdan ciddi bir sorun teşkil eden bu hastalık, tırnak hastalıklarının yaklaşık %50’lik bir kısmına denk gelmektedir.

Tırnak mantarı nasıl anlaşılır?

Tırnaklarımda mantar olduğunu nasıl anlayabilirim?

Tırnaklarda oluşan mantar enfeksiyonu etki gösteren, ağrı veren ve koku yayan bir yapıya sahiptir. Tırnaklar sarı-yeşil ya da kahverengi bir görünüm alacaktır. Ayrıca tırnaklarda pul, pul kalkma, alt kısmında çok miktarda kir birikmesi ve kötü kokular, mantarın belirtileri arasında yer alır.

Tırnak mantarı nasıl olur?

Mantar bulaşıcı bir hastalık olup bu etkide oluşabilir. Ancak oluşumu tetikleyen bazı faktörler bulunmaktadır. Genel olarak tırnağın alt kısmına giren mantar burayı doldurmaya başlar. Etkileyen faktörler arasında,

 • Tırnağın zedelenmesi,
 • El ya da ayak tırnağına sert bir cisimle vurulması,
 • Tırnağın dip kısmından kesilmesi,
 • Ayakkabıların çok sivri ya da sıkı olması mantar oluşumunu tetikler.

Tırnak mantarı bulaşıcımıdır?

Tırnak mantarı bulaşıcı olup, nemli ve açık yerleri severler ve  kolaylıkla dağılabilir. Özellikle,

 • Soyunma kabinleri,
 • Havuzlar,
 • Ortak duş ve banyo alanları,
 • Temizlenmemiş manikür ve pedikür aletleri mantarın bulaşmasını kolaylaştırmaktadır.

Tırnak mantarı nasıl tedavi edilir?

Mantar, kendiliğinden iyileşmemektedir. Bu nedenle mutlaka tedavi gerektirir. Öncelikle bir doktora başvurmalı ve onun tarafından verilen öneriler uygulanmalıdır.

Hastalığın tedavisinde verilen ilaç mantarın bulunduğu alana girerek enfeksiyonu ortadan kaldırmaktadır. Ancak tedavi uzun süreli olup önerilen süre boyunca uygulanmalıdır.

Tırnak Mantarı Lazer Tedavisi

Lazer ayak tırnak mantar için daha hızlı ve daha etkili tedavi yöntemidir. Bu teknoloji ile patojenler kolayca öldürülebilir. Ayak tırnağı lazer tedavisi de ayak mantarı önler.

Tırnak Mantarı Lazer Tedavisi

Tırnak mantarı tedavisinde tedavi süresi ne kadardır?

Tırnak mantarı tedavisinde uzman hekiminiz tedaviyi ağızdan alınacak bir ilaçla da gerçekleştirebilir. Ayakta oluşan mantarlarda tedavisi süresi ortalama 3 ay sürerken elde oluşan mantarda bu süre 2 ay kadardır.

Tırnak mantarından nasıl kurtulurum

Mantar tedavisinden sonra tekrar oluşma ihtimali var mıdır? Nasıl korunabilirim?

Tırnak mantarı tedavisinde gerekli hijyen koşulları uygulanmadığında mantar oluşumu tekrar görülebilir. Henüz böyle bir durum ile karşılaşmamışsanız bu önerilere dikkat edin.

 • Ayaklarınız temiz ve kuru olmalıdır.
 • Halka açık duş ve havuzlarda mutlaka terlik kullanmaya çalışın.
 • Tırnaklarınızı dip kısımdan kesmeyin.
 • Manikür ve pedikürde temiz aletler kullanmaya özen gösterin.
 • Mutlaka ayağınız için uygun ayakkabıları tercih edin.
 • Evlerde kullanılan havluları sık, sık değiştirin.

Tırnak mantarına bitkisel çözüm önerisi

Her hastalıkta olduğu gibi tırnak mantarı enfeksiyonunda da tedavi bitkisel ürünler ile gerçekleştirilebilir. Ancak siz herhangi bir uygulamaya başvurmadan önce mutlaka bir doktora başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Örnek uygulama:

Sefa bitkisi çiçekleri ve sapları, ince, ince kıyıldıktan sonra bir miktar iç yağı ile ateşte kızartılır. Hafiften kızardıktan sonra margarin içerisinde bir süre bekletmeniz gerekmektedir. Bu süre sonunda kızartmış olduğunuz sap ve çiçekleri bir tülbent üzerine kapatarak posanın ayrılmasını sağlayınız. Elde etmiş olduğunuz kısmı tırnak pembeleşinceye kadar tırnak üzerinde bekletmeniz yeterlidir.

Daha sonra tırnaklarınızı, tırnaklarınıza dokunmadan yıkamanız yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir