Tırnak Mantarı Nasıl Bulaşır? Tırnak Mantarının Tedavisi Var mı?

Tırnak Mantarı Hakkında Bilgi

Tırnak mantarı özellikle yaz aylarında sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Tırnak mantarı öncelikle hasarlı tırnakları hedef almaktadır. Tırnak mantarı enfeksiyonunda ilk belirtiler tırnak altında oyulma, ufalanma, kalınlaşma ya da renk değişikliği şeklinde kendini göstermektedir.

Bu yazımızda tırnak mantarı nasıl bulaşır, tırnak mantarının tedavisi varmı, tırnak mantarı için ne yapmalı, tırnak mantarından nasıl kurtulurum, tırnak mantarından korunma gibi merak edilen konular hakkında bilgiler sunacağız.

Tırnak mantarı nasıl bulaşır?

Tırnak mantarı yukarıda da belirttiğimiz şekli ile hasarlı tırnakları etkilemektedir. Özellikle sivri uçlu ayakkabılar, bilinçsiz yapılan bakımlar, tırnağın dışarıdan aldığı darbeler, mantar oluşumunu etkilemektedir.

Tırnak mantarı, genellikle yaz aylarında ortak kullanıma sunulan yerlerde görülmektedir. Tırnak mantarı nasıl bulaşır sorusuna,

  1. Ortak kullanım alanları ve havuzlar,
  2. Soyunma odaları,
  3. Steril kullanılmayan bakım ürünleri,
  4. Banyodan sonra ayakların ıslak bırakılması gibi cevaplar verilebilir.

Tırnak mantarının tedavisi varmı? Tırnak mantarı için ne yapmalı?

Tırnak mantarı diğer birçok ayak hastalığında olduğu gibi tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Ancak tırnak mantarı ortaya çıktığında mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurulması gerekmektedir. Tırnak mantarı tedavisinde genellikle ağız yolu ile alınan ilaçlar ve tırnağa sürülen ilaçlar kullanılmaktadır.

Ağız yolu ile tedavi ortalama 3 ay sürerken, tırnağın normal görüntüsüne kavuşması 9-12 ay sürmektedir.

Tırnak mantarından nasıl kurtulurum, tırnak mantarından korunma

Tırnak mantarı hastalığa yakalansın ya da yakalanmasın birçok kişi tarafından merak edilen ve çekinilen bir rahatsızlıktır. Tırnak mantarından korunma için yapılması gerekenler aşağıda madde olara sıralanmıştır.

  1. Ayaklar ıslak bırakılmamalı,
  2. Ayaklarda terleme nedeniyle oluşan ıslaklık önlenmeli,
  3. Tırnaklar dış darbelerden korunmalı,
  4. Sivri topuklu ya da ayağı sıkan, rahatsız eden ayakkabılardan uzak durulmalı,
  5. Yalnızca size ait olan terlikler kullanın
  6. Şahsi manikür ve pedikür araçları kullanılmalı.

Daha önceden yayınlanmış olan ayak mantarı tedavi edilmezse ne olur, ayak mantarı nasıl bulaşır, tırnak mantarı nasıl tedavi edilir, ayak mantarı ve tırnak mantarı hakkında ilgili olan yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

WARTNER NAİL EXPERT-TIRNAK MANTARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir