Topuk Dikeni İçin Topukluk Yapımı ve Lapa Tarifi

Topuk dikeninden kurtulmak için topuk dikenin tam yerini tespit etmek gerekir. Piyasada satılan hazır topukluklar kullanılacak bunun orta boşuğu dikene gelmez ise faydası olmayacak ve bu topuk destekleri de yürürken kayabiliyor.

Topuğunuz ki olayı tespit etmek için saman kağıdı alacaksınız. Topuğunuz da en çok ağrıyan yeri keçeli kalemle boyayacaksınız. Saman kağıda ayağımızı koyarak basıyoruz ve etrafını çiziyoruz. Bulaşık süngerini alıp topuğa göre bunu delerek noktalayarak deleceğimiz yeri belirleyeceğiz deliğimizin olduğu yeri de işaretleyeceğiz. İşaretlediğimiz yeri kesip deleceğiz.

Süngerin sert olmasını tercih ediniz ayakkabı malzemeleri satan yerlere bu süngeri sorunuz.

Yaptıracağınız topuk desteği için delik yeri çok önemli yada bunun için ölçü aldırıp özel topukluk yaptırabilirsiniz. Ortepedi merkezlerinde bu tür ayak tabanlıkları ve topuklukları yapılıyor.

YouTube Preview Image

Topuk Dikeninde Kurtulmak İçin Kara Üzüm Lapası

Topuk dikeni için topuk desteği kullanmak çok önemlidir. Topuk dikenin iyileşmesi için tarif

Bir avuç kara üzümü çekirdekleri ile birlikte havanda ezdik.

Petekli hakiki bal 1 çorba kaşığı1 çay k. karabiber toz

1 çay kaşığı zencefil toz

1 çay kaşığı biberiye yağı

1 tatlı kaşığı ozan yağı

1 tatlı kaşık alabalık yağı, alabalık yağının iyisini bulursanız kireç çözücü etkisi var.

Bunların hepsi karıştırıp bunu bir naylon torbanın içine koyup topuk dikeni olan yere bunu koyunuz daha sonra dağılmasın diye  naylon ile veya streç filmle sarın çok sıkı sarılmayacak ve çorabınızı giyin. 1 gece sabah  kadar durduıktan sorna sabah onu yıkayacağız topuğunuzu sert olamamak kaydı ile topuğumuz hafifçe vuracağız sert olmayacak kesinlikle bura yumuşadıktan sonra

1 çorba kaşığı ozon yağı, 1 tatlı kaşığı biberiye yağı, 1 tatlı kaşığı alabalık yağını topuğumuzun ağrıyan yerine sürüp üzerine pamuklu çorap giyeceğiz. Bunu haftada 1-2 kez yapabilirsiniz.

Share Button

2 Comments

  1. NECMİ DEMİRTAŞ 11 Mart 2014
  2. hamiyet gönül yonca 03 Eylül 2014

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir