Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Çocuk sahibi olamayan ailelerin tüp bebek tedavisi gerçekleştirerek tüp bebek tedavisi sonucunda bebek sahibi olduklarını biliyoruz. Ancak, merak edilen bir soru var: tüp bebek tedavisi, çocuk sahibi olan herkese uygulanabilen bir tedavi yöntemi midir; her çocuk sahibi olamayan kişiye tüp bebek tedavisi uygulanır mı? Bununla ilgili açıklama yapan uzmanlar, tüp bebek tedavisinin, kısırlık sorunu olan çiftlere uygulandığını belirtiyorlar.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler, doğum kontrol yöntemlerine başvurmadan en fazla bir sene beklemeli; bebeklerinin olmadıklarını gördükleri durumlarda ise, bir uzman doktordan yardım almalıdırlar. Bebek sahibi olamayan kişilerin bazılarında uygulanan tüp bebek tedavisi yöntemi, bu kişilerin uygulayabilecekleri ilk; ve aynı zamanda da tek çocuk sahibi olabilme yoludur; ve bebek sahibi olamayan bir grup insan için tüp bebek tedavisi, kelimenin gerçek anlamı ile bir şans olarak nitelendirilmektedir.

Tüp bebek tedavisinin kimlerde uygulanabileceğine de hep birlikte bakalım: genetik olarak, çocuk sahibi olamayacak olan kişiler için uygulanabilecek olan tüp bebek tedavisi, yumurtlama bozukluklarının olduğu durumlarda da uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisi bununla birlikte, nedeni bilinmeyen kısırlık durumlarında, azo spermi olan kişilerde, rahim içi aşılama yapıldığı halde sonuç alınamayan kişilerde, endometriyozis, kapalı olan tüplerin varlığı gibi durumlarda tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.

Tüp bebek tedavisine gidilebilmesi için, maximum 3 aşılama yapılması; ve bu aşılamalarda başarısız olunması yeterli olmaktadır. Tüp bebek tedavisinin de başarısız olabileceği durumları unutmamak gerekir. Tüp bebek tedavisinin başarısız olabileceği durumlar, genellikle tüplerin tıkandığı durumlardır. Herhangi bir yanlış cerrahi müdahale tüp bebek tedavisinin başarısızlığına neden olabilirken, kişinin, çocukluk döneminde geçirmiş olduğu yanlış bir apandist ameliyatı; ya da bel soğukluğu gibi bir durum da tüplerin tıkanmasına sebep olarak, tüp bebek tedavisinde başarısızlığa neden olabilmektedir.

Tüp bebek tedavisindeki başarısızlık durumları bu şekilde olmakla birlikte, tüp bebek tedavisindeki son gelişmeler, kişilerin, tüp bebek tedavisi için hazır olup olmadığını; ve bununla birlikte tüp tıkanması gibi bir sorunla karşılaşılıp karşılaşılmayacağına dair bilgileri kişilere verir. Örnek vermek gerekirse: tüp bebek tedavisindeki son gelişmeler ile Histeroskopi yöntemi ile, rahim içerisinde herhangi bir problem olup olmadığına, tüp bebek tedavisi öncesinde bakılabilir; ve sonrasında da başarılı olabilecek tüp bebek tedavisi uygulamaları gerçekleştirilebilir hale gelmiştir. Tüp bebek tedavisindeki son gelişmelerin bu şekilde olması, tüp bebek tedavisinin başarı oranını da yükseltmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir