Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerde, inferlilitiye neden olan durumları araştırmak için gerekli olan testler yapıldıktan sonra sorunu ortadan kaldırabilecek yöntemler değerlendirilir ve tüp bebek tedavisine geçilir.

“Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır”

Yardımcı üreme teknikleri veya tüp bebek tedavisi, gebelik şansını artırmak için yumurta ve spermin büyütülmesi, olgunlaştırılması, elde edilmesi, döllenme, embriyo gelişmesi ve transferine yönelik işlemlerin tamamına verilen isimdir. Sperm hazırlanarak rahmin içine enjekte edilmesi işlemi olan rahim için enseminasyon bu terimin dışarısında kalmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde öncelikli amaç kadından yeterli miktarda ve kaliteli yumurta alabilmektir. Bunu yapabilmek için kadının yaşı, yumurtalık tezeri, kan hormon değer ve kadının kilosuna uygun olarak seçilen protokol ile yumurta büyütme tedavisi uygulanır.

Seçilecek olan yumurta büyütme tedavisi, kadına ve infertilite nedenine bağlı olarak değişiklik gösteren birden çok sebebe bağlı olarak belirlenmektedir. Bu seçim aşamasında, tüp bebek tedavisi yapan merkezin deneyimi ve başarılı olması büyük önem taşır.

Tüp bebek tedavisindeki ana amaç kaliteli ve fazla miktarda yumurta elde edebilmektir. Bunun için yapılmakta oluşan tedaviye kontrollü ovarya hiperstimulasyon adı verilir.

Olgu özelliğine göre farklı şekillerde uygulanan koh tedavilerinde öncelikli amaç yumurta büyütücü ilaçların yardımı ile yumurtaları belli oranda olgunlaştırma aşamasına ulaşmak ve bu sırada istenilen bir zamanda yumurtaların çatlamasını önlemektir.

Kadınlar hormon düzeyi ve vajinal ultrasonografiyle izlenerek foliküller uygun büyüklüğe geldiği zaman insan yumurta çatlatma iğnesi verilir ve yaklaşık 34 saat sonra yumurta toplama işlemine geçilir. Bu işlemde kadının ağrı hissetmemesi için anestezi ile yapılır ve yaklaşık 10-15 dakika gibi bir sürede gerçekleşir.

Yumurta toplama işlemi bittikten sonra 2-6 gün içinde seçilecek olan embriyolar rahim ağzı geçilerek ince bir kateter ile rahim içine gönderilir. Embriyo transferinde kadın hiç bir ağrı hissetmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir