Türk Kahvesinin Sağlığımız İçin Faydaları ve Zararları

Türk kahvesi neye iyi gelir? Sade Türk kahvesinin faydaları nelerdir? Türk kahvesi taş yapar mı? Kahve zayıflatır mı? Türk kahvesinin yararları ve zararları hakkında bilgi edinmek için yazımızı okuyunuz.

Bu yazımızda sizlere Türk kahvesinin faydaları ile ilgili bilgiler aktaracağız. Kendine özgü hazırlama ve pişirilme şekli ile sunulan Türk kahvesinin özel bir tadı ve hoş bir kokusu vardır. Kahve ile ilgili son yıllardaki araştırmalar kahvenin baz kronik hastalıkların gelişmesini önlemede faydaları olduğunu göstermiştir. Kahve keyif verici ve sakinleştirici bir içecek olup tüketimi de oldukça yaygın olan bir içecektir.

Türk kahvesi

Türk kahvesinin faydaları

Kahve sindirimi kolaylaştırır. Yemeklerden sonra içilen şekersiz kahve sindirime yardımcı olur. Hazmettiricidir. Sinirleri hareketlendirip güçlendirir. İçerisinde kafein bulunur. Canlılık verir. Uyuşukluk halinde zindelik verir.

Kahve diyabetten korur.

Tip 2 Diyabet insüline bağımlı olmayan sonradan edinilen şeker hastalığı riskini önemli ölçüde azalttığı görülmüş, Avustralya’nın Sidney Üniversitesinde yapılan araştırma sonuçlarına göre şekersiz içilen kahve veya çayın ileride bu hastalığa yakalanma riskini yüzde 7 oranında azalttığı görülmüş buna göre  uzun dönem kahve tüketimi, tip 2 diyabet görülme riskini anlamlı düzeyde azaltmakta fakat tüketilen miktar abartılmaması aşırıya kaçılmaması önemlidir. Bu etkisi zayıflamak isteyenlerde kan şekeri düşüklüğü sonucunda yeniden acıkma hissini kısmen azaltıyor.

Astım tehlikesini azaltır. Harvard’lı bir araştırmacının 20 bin kişi üzerinde yaptığı çalışma ya göre, düzenli olarak kahve içenler, kahve içmeyenlere oranla üçte bir daha az astım belirtileri gösterirler.

Günde 3 fincan şekersiz içilen sade kahvenin kansere karşı koruyucu

Prof. Dr. Erkan Topuz Türk kahvesinin kanserin önlenmesinde faydalı olduğunu belirtiyor.  Amerika da 100 bin kişi üzerine yapılan araştırmaya göre kanseri önlediği özellikle meme, mide, mesane, karaciğer kanserlerini önlediği kolon kanserini önlemede büyük oranda faydalı olduğu, aynı zamanda şekeri regüle ettiği gün içinde şekersiz içilecek 4 fincan aromasız Türk kahvesinin cilt kanserinde de faydalı olduğunu söylüyor. Tabi herşey de olduğu gibi kahvede de tüketilen miktar abartılmadığı sürece…

Harvard Medical School tarafından yapılan bir araştırma, kahvenin prostat kanseri riskini azaltabileceğini yönünde

Kolesterolü düşürür.

Göğüs kanseri riskini azaltır.

Alzheimer a karşı korur. Unutkanlığa karşı iyi gelir.

Nefesi açar. Nefesiniz daraldığı zaman iyi gelir.

Siroz hastalığı riskini düşürdüğü görülmüş karaciğer hastalıklarının ilerlemesini yavaşlatıyor. Fakat tüketimine dikkat edilmeli,  Karaciğer hastalıkları uzmanı Profesör Christian Trautwein, “günde bir iki fincan kahve mantıklı ancak büyük fincanlarda değil” diyor.

Az miktarda içilirse kemikleri güçlendirir. Ancak günde 3 fincandan fazla içilirse kemik erimesi riskini artırabilir.

Tansiyonu düşük olanların tansiyonunu yükseltir.

Selülit gibi cilt sorunlarına karşı etkilidir. Fakat çok içilirse bu sefer tam tersi selülit yapıcı etkisi olabiliyor.

Ödem çözücü etkisi ile vücuttan fazla sıvıyı atmak için yararlı

Türk kahvesi zayıflatır mı? Sabah içilecek şekersiz kahve metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakımını hızlandırır.

Düzenli ve kontrollü miktarda içildiğinde kalp ve damar sağlığını korur.

İshale ne iyi gelir? Diye soranlara halk arasında bilinen Türk kahvesi ve limon karışımı önerilir. İshal ve karın ağrısı probleminize karşı bir çay kaşığı toz kahveyle, bir çay kaşığı toz çay limon suyu ile karıştırılıp macun haline getirilerek yenir. Üstüne de 1 yudum su için. İshalin şiddetine göre günde 2-3 kez bu tekrarlanır.

Kahvenin yan etkileri 

Kahvenin faydaları olduğu gibi aşırı tüketildiğinde bazı zararları da olduğu görülüyor.

Aşırı içilmesi kalbin ritmini olumsuz yönde etkiliyor. Bu açıdan aşırı kahve içme alışkanlığı olmayanlar, kahve tüketimlerini birden artırırsa, ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler.
Yüksek miktarda kahve tüketimini tansiyonu hızla yükselttiği görüldü.
Kafeinin anne karnındaki bebeğe zararlı olduğu biliniyor. Uzmanlar, hamile kadınların günlük kafein tüketme sınırlarının 300 mg olduğunu belirtiyorlar.
Ağrı kesicilerin etkisini artırır. Fakat mideniz sağlam değilse bu kesinlikle önerilmez.

Kahvenin yanında neden su içilir?

Bilirsiniz Türk kahvesi ikram edilirken yanında su da olur. Kahvenin yanında neden su içilir? Bunun nedeni kahvede böbrek taşı yapan oksalat maddesi bulunur. Bunu vücudumuzdan atmak için su içmek gerekir. Böbrek taşı olanlar çok çay ve kahve içmemeye özen göstermelidir.

Yeşil kahve nedir? Yeşil kahvenin faydalarını öğrenmek isterseniz buradaki yazıya bakınız.

Uyarı: Türk kahvesinin faydaları ile ilgili önemli bilgiler aktarmaya çalıştığımız bu yazı sadece bilgi vermek amacı ile yazılmıştır. Hastalıkların teşhis ve tedavisi tıp hekimlerinin alanıdır. Kendi kendinize teşhis ve tedavi yoluna başvurmadan lütfen sağlık sorunlarınız için doktora başvurunuz. Burada yazılan bilgiler herhangi bir hastalığın tedavisi için kullanılmamalıdır.

yesil kahve

One Comment on “Türk Kahvesinin Sağlığımız İçin Faydaları ve Zararları”

  1. mrb sayın admin benim bir sorum kahve tansiyon düşmesine sebeb olurmu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir