Ücretsiz Sigara Bırakma Merkezlerinin Başarısı

Pek çok basın yayın organına baktığımızda, sigara bırakma ile ilgili açıklamalar ve yayınlar yaptıklarını görmekteyiz. Ancak sigara bırakma yöntemlerinin o kadar da kolay olmadığını, gerek kendimizden; gerekse de çevremizdekilerden dolayı oldukça iyi biliyoruz. Bu nedenle, sigara bırakma uyarıları ile birlikte, sigara bırakma yöntemlerinin de basın yayın organları tarafından, sigara bırakma eylemini gerçekleştirmek isteyenlere anlatılmalıdır. Bu anlamda, sigara bırakma ilaçları, sigara bırakma tedavileri ve ücretsiz sigara bırakma merkezleri, pek çok sigara tiryakisi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Sigara bırakma merkezleri Ankara’nın, geçtiğimiz sene düzenlemiş olduğu, ücretsiz sigara bırakma kampanyasına, gönüllü kişilerin katlımı sağlandı. Sigara bırakma ilaçları verilen katılımcılar, ilk başlarda yüzyüze; sonrasında ise telefonla kontrol edilmeye başlandı. Sigara bırakma ilaçlarını, ücretsiz sigara bırakma merkezlerinden alan sigara bırakmak isteyen kişilerin, en fazla iki sefer daha sigara bırakma ilaçları aldıkları görüldü. Bunun dışında, sigara bırakma ilaçları kullanmalarına dahi gerek kalmayan sigara bırakma isteği içerisinde olanların, bu isteklerinde başarılı oldukları gözlemlendi.

Ücretsiz sigara bırakma merkezlerinin gerçekleştirmiş olduğu uygulamaya katılan kişiler arasında eğitim düzeyi farklı seviyelerde olan kişiler yer aldı. İlk ay, sigarayı bırakma uygulamasında başarılı olanların oranı %72 diğer %28’lik grup ise, 3, 6 ve 9 aylık süreler dahilinde, ücretsiz sigara bırakma merkezlerinin uygulamasında başarılı oldular. Sigarayı bırakma merkezlerinin gerçekleştirdiği bu faydalı uygulamada, sigara bırakma eylemini gerçekleştiren kişilerin bazılarında sağlık sorunları olduğu; ve düzenli ilaç kullanımı gerçekleştirdikleri de biliniyor.

Ücretsiz sigara bırakma merkezleri ile, sigara bıraktırma çalışmalarını gerçekleştiren kişiler, başarılı olmaları sebebiyle, özellikle gençlerin, hayatlarında önemli bir risk olan sigarayı bıraktırmak adına yaptıkları çalışmaları ile gündeme gelmekte, haklı bir başarıyı göğüslemekteler. Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu çalışmalara göre, sigara bırakma eylemini en çok gerçekleştirmesi gereken kişiler genç yaşta olanlar. Ve sigaraya başlama oranı da en yüksek olan grup yine gençler olarak belirlenmiş durumda. Bu nedenle, gençlerin kansere yakalanma riskleri de çok daha yüksek olarak görülmekte. Bu nedenle de sigara bıraktırma konusu ile ilgilenen uzmanların başarıları, yüz güldürmeye devam ediyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir