Bağırsak İltihabı (Ülseratif Kolit) Nedir? Bağırsak İltihabı Neden Olur?

Bu yazımızda bağırsak iltihabı nedir, bağırsak iltihabı neden olur, bağırsak iltihabı nedenleri, bağırsak iltihabı belirtileri nelerdir, ülser kolit nedir, bağırsak iltihabı hastalığı gibi konular hakkında bilgiler sunacağız.

Bağırsak İltihabı (Ülseratif Kolit) Nedir?

Bağırsak iltihabı, bilinen diğer adı ile ülseratif kolit, kalın bağırsağın iltihaplanması ile oluşmaktadır. Crohn ve Ülseratif kolit birbirine benzeyen iki iltihabi bağırsak hastalığıdır. Bu nedenle farklı maddeler yerine tek başlık altında toplanması daha uygun olacaktır.

Bağırsak iltihabı nedir? Bağırsak iltihabı neden olur?

Bağırsak iltihabında kalın bağırsağın iltihaplanması ve kronik bir şekilde hastalığın tekrarlaması görülmektedir. Hastalık yoğunlukla 20-40 ve 55-65 yaşları arasında görülmektedir. Genel olarak çevre şartları, stres ve sıkıntı faktörleri, dengesiz ve sağlıksız beslenme nedeniyle ortaya çıksa da bazı hastalarda nedeni belirlenemeyen alerjik reaksiyonlar etkisinde de ortaya çıktığı görülmüştür.

İltihap oluşumu, enfeksiyon ve dış etkenlere karşı bağışıklık sisteminin yarattığı bir cevap niteliği taşımaktadır. Normal şartlarda iltihap kötü bir sorun olarak görülse de aksine bir savunma sistemi parçasıdır. Ancak vücudun zararsız maddelere karşı aynı etkiyi göstermesi durumunda iltihap başlı başına bir hastalık haline gelecektir.

Dışarıdan gelen hasara karşı bağırsaklar bunu baskılamaya kendini korumaya çalışıyor. Bu eğer baskılanamayıp  sürekli hale gelirse yada gidip gelip devam ediyorsa bu bağırsağın içindeki kolit halini iltihabı oluşturuyor. Bağırsağın iç yüzeyinde yaralar, şişme, ödem, kızarıklık dokuda değişiklik yapan bir yapıdadır.

Bağırsak ve sindirim kanalı iltihaplanmasında, ağrılı ve sancılı bir dönem görülecektir. Bağırsak iltihabı hastalığının nedenleri henüz tam olarak bilinmese de hastalığın oluşumunda genetik ve çevresel faktörler, enfeksiyoz ve psikolojik birçok etmen etkilidir.

Ülseratif-Kolit-Nedir-Bagirsak İltihabi
Bağırsak Hastalığının Sebepleri, Bağırsak İltihabı Neden Olur, Bağırsak İltihabı Nedenleri, Bağırsak İltihabı Nedir, Kolit Neden Olur, Kolit Nedenleri, Kolit Nedir, Ülser Kolit Nedir, Ülseratif Kolit Nedenleri

Ayrıca soğuk sıcak hassasiyeti, mide enzimlerinde görülen eksiklikler de bağırsak iltihabı hastalığının oluşumuna neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir