Uyku Apnesi, Uyku Apnesinin Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi, şeker ve astım kadar sık görülen bir hastalık olmasına rağmen günümüzde etki şekli ve belirtileri itibariyle tanısı net konulamadığı için gizli kalmış bir hastalıktır. Eğer, geceleri düzenli horlama var ve gün içerisinde sürekli yorgunluk hissi ile uyuma isteğiniz var ise, sizde uyku apnesi olabilir.

Uyku apnesi, hayati derecede ciddi sorunlara neden olabilecek bir rahatsızlıktır. Genel olarak hastalar, uykuda yaşadığı anormal durumlar ve var ise eşin fark etmesi ile doktora başvurmaktadır. Uyku apnesi, düzensiz solunuma neden olmakla birlikte, solunum gerçekleşirken ani duraklamalar ve tıkanmaları beraberinde getirmektedir.

Normal şartlar altında uyku sırasında üst solunum yollarında bulunan kaslar gevşemektedir. Eğer bu kaslarda olan gevşeme normal düzeyin üzerinde olursa üst solunum yolları daralarak nefes alışverişlerinde hırıltılı horlamayı oluşturacaktır.

Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

Uyku apnesinin bazı belirtileri bulunmaktadır. Ancak bu belirtiler hastalığı etkisine ve kişiye göre değişkenlik gösterebilir.

* Ani nefes durmaları ve iç çekme durumu.

* Güne yorgun olarak uyanmak,

* Gün içerisinde aşırı derecede yorgunluk ve halsizlik hissi,

* Ani enerji ve motivasyon kaybı,

* Cinsel isteksizlik ve cinsel fonksiyonlarda bozulma,

* Aşırı kilolu olmak,

* Şiddetli horlama.

Uyku Apnesi Neden Olur?

Zaman içerisinde uyku apnesi kilonun artmasına ve kilo vermenin azalmasına neden olur. Uyku sendromu beslenme ile artmaktadır. Özellikle gece beslenmeleri nedeniyle uyku sendromu daha çok görülür.

Alkol %25-30 oranında uyku apnesine neden olur. Özellikle alkol ve sigara tüketildikten sonra uyunulduğunda uyku apnesi görülme riski daha fazladır.

Uyku ilaçları uyku apne sendromunun en önemli tetikleyicilerinden birisidir. Bu gibi ilaçlar düzensiz uykuya ve uyku sendromuna neden olmaktadır.

Uyku Apnesi Nedir, Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir, Uyku Apnesi Neden Olur, Uyku Apnesi Nedenleri, Uyku Apnesi Kimlerde Görülür

Uyku Apnesi Kimlerde Görülür?

* Şişman erkeklerde,

* Kısa boyunlu, kalın boyunlu, küçük çeneli ve küçük ağızlı kişilerde,

* Dili büyük olanlarda ve damağında sarkma olanlarda sık görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir