Uykusuzluk İle Baş Etmenin Yolları

Uykusuz geceler sizin de canınıza tak ettiyse, bunun bir çözümünü, en kısa zamanda bulmanız gerekecek demektir. Çünkü uykusuzluk öyle bir beladır ki, kendinizi bir sonraki gün kötü hissetmenizi, işlerinize olan konsantrasyonunuzu komple etkilemektedir. Bu nedenle de uykusuzluk problemini çözmeniz gerekmektedir bir şekilde, ama nasıl?

Uykusu ile arasında herhangi bir sorun olmayan kişiler oldukça şanslıdırlar; çünkü bu kişilerin güne zinde başlamamaları için hiç bir sebepleri yoktur. Ancak bir de uykusuz kalanlar vardır ki, onlar her koşulda uykuya hasret hissederler kendilerini. Uyumalıdırlar da zaten, aksi takdirde bütün günleri zehir olacaktır. Peki bu uykusuzluktan kurtulmanın yolları neler? Sizleri bu konuda hemen bilgilendirmek istiyoruz:

Uykusu gelen kişilere hiç dikkat ettiniz mi, bu kişiler esnemeye başlarlar. gözleri az görmeye, kulakları ise az duymaya başlar. Tüm bunlar uykunun işaretleridir elbette. Uyumalıdırlar. Ancak uykusuzluk problemi yaşıyorlarsa, uyumaları da oldukça zordur. O halde, kendilerine bir zaman belirlemeli; ve o saatte uyumaya özen göstermelidirler. Çok fazla uykunun da iyi olmadığını bilerek, çok fazla uyumamalı; ve geç değil erken kalkmalıdırlar. Erken kalkanların daha sağlıklı uyudukları gözlenmektedir.

Yatak odanızı sadece uyumak için kullanın. Yemeğinizi yatak odasında yemeyin; ya da eşinizle yatak odasında sohbet etmeyin. Unutmayın, orası sadece uyumak için. Yatak ve yastıklarınız yumuşak olsa da bu yumuşaklığı dengede tutmaya özen gösterin. Alerji ile alakalı bir sorun yaşıyorsanız, mutlaka kuş tüyü yastık kullanmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Bunun dışında, yatak odanızın renginin çok koyu ya da parlak olmasına da izin vermemelisiniz. Ayrıca, yastığınızın üzerine bir miktar lavanta serpmeyi de deneyebilirsiniz.

Sağlıklı bir uyku için, besinlerinize de dikkat etmeniz gerekmekte; ve uyumadan önce atıştırmayı alışkanlık haline getirmemeniz gereklidir. Eğer yine de atıştırmak istediğinizi düşünüyorsanız, mutlaka, elma, patates gibi besinleri atıştırın deriz. Akşam yemeklerinde az yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye de özen gösterin.

İçeceklerinize de dikkat etmelisiniz. Ihlamur, melisa ve papatya gibi bitkilerin çaylarını içmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak alkol kullanımında, kabuslarla uyanabileceğinizi aklınızdan çıkartmayınız. Bir de içecek olarak, süt ve bal kürünü denemenizi öneririz. Bir bardak süt içerisine ekleyeceğiniz bir kaşık balın etkisine inanamayacaksınız.

2 Comments on “Uykusuzluk İle Baş Etmenin Yolları”

  1. Uykusuzluk çekenler 1 bardak suyun içine 5-6 tane karabaş otunu atıp 5 dk. kaynatıp tüketin.

    Sinirsel uykusuzluk çekenler 1 çay kaşığı hardal tohumunu çiğnemeden tüketebilirler.

    Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu

  2. Bir fincan papatya, melissa çayı ve Passiflora rahatlatır. Olmadı ılık süt içine 1 tatlı kaşığı badem yağı koyup karıştırın için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir