Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Üzüm çekirdeği, bitkisel özlü birçok fitokimyasalı içinde barındırmaktadır. Üzüm suyunun en önemli özelliği sahip olduğu antioksidan etki sebebiyle, serbest radikallerin yaratmış olduğu hasarın onarılmasına yardımcı olmasıdır. Üzüm suyunun serbest radikaller üzerindeki etkisi E vitamininden 50 kat, C vitamininden ise 20 kat daha fazladır. Üzüm çekirdeğinin diğer önemli etkileri ise aşağıda belirtildiği gibidir.

1) Üzüm çekirdeği içinde barındırdığı maddeler sebebiyle damar sertliği sorunu yaşayan kişilerde tedavi edici etkiye sahiptir. Arterlerde koruma etkisi yaratarak dolaşımın daha sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilmesini sağlar.

2) Üzüm çekirdeği, damarların daha sağlıklı bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır.

3) Üzüm çekirdeğinde bulunan bazı maddelerin, beyin ve karaciğerde meydana gelen hasarlar üzerinde önemli etkileri bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, bu noktalar üzerinde onarıcı etkisi ile yeniden yapılanmayı sağlamaktadır.

4) Üzüm çekirdeği, toplardamar yetersizliği, cilt rahatsızlıkları ve retina hasarları tedavisinde olumlu bir etki yaratmaktadır.

5) Kan akışını düzenleyici bir etkiye sahip olan üzüm çekirdeği, varis, diş etlerinde kanama ve damar sertliği sorunlarında çözümleyici bir özelliğe sahiptir.

6) Görme kayıplarında ya da görme bozukluklarında araştırmalar üzüm çekirdeğinin tedavi edici bir etkisi olduğunu göstermektedir.

7)  Tümöre karşı koruyucu bir etkisi bulunmaktadır.

8)  Kolon kanseri ve hücre ölümlerini önleyici bir etkisi vardır.

9)  Kalp ve damar hastalıklarıyla birlikte diyabet riskini azaltmaktadır.

10) Yaralanma ve ameliyat sonrasında oluşan ağrıları ve şişlikleri azaltmaktadır.

Üzüm çekirdeği nasıl kullanılmalıdır?

Üzüm çekirdeğinin taze tüketimi tavsiye edilse de farklı birkaç şekilde de etkili kullanımı mümkündür.

Üzüm çekirdeği tozu:

Bir yemek kaşığı üzüm çekirdeği tozu, bal ile karıştırılarak tüketimde kullanılabilir. Açık olarak satılan üzüm çekirdeği tozlarından uzak durmanız sağlığınız açısından doğru olacaktır. Üzüm çekirdeği tozunun hava ile teması sonrasında etkisini kaybettiği bilinmektedir.

Üzüm çekirdeğinin bilinen herhangi bir zararı var mıdır?

Araştırmalar, üzüm çekirdeğinin bilinen herhangi bir zararlı etkisinin bulunmadığını göstermektedir. Ancak her gıda ürününde olduğu gibi kullanım öncesinde özellikle bir rahatsızlığınız bulunuyor ise doktor tavsiyesine başvurmak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir