Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Üzüm sirkesi nasıl yapılır? Faydaları, Yararları Nelerdir?

Üzüm oldukça yararlı bir meyve türüdür. Kuru ve yaş olarak tüketilebildiği gibi sirke şeklinde de kullanımı mümkündür. Günümüzde birçok hastalığın tedavisinde yardımcı bir araç olarak üzüm kullanıldığını görebilirsiniz. Yapılan araştırmalar ile kuru üzümün kanserli hastalıklar üzerinde oldukça yararlı bir etkisi bulunduğu görülmüştür.

Gelelim, üzümsirkesi yapımına. Sirke için farklı üzümler kullanabileceğiniz gibi şifalı sultaniye üzümü de kullanabilirsiniz. Sultaniye üzümü oldukça iyi bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir.

evde üzüm sirkesi yapımı, üzüm sirkesi faydaları, üzüm sirkesi nasıl yapılır, üzüm sirkesi nasıl yapılır oktay usta, üzüm sirkesi yapılışı

Üzüm sirkesi nasıl yapılır?

Üzüm sirkesi hazırlamak için yemediğiniz, çürümüş üzümlerden ve saplarından yararlanabilirsiniz. Öncelikle bir kavanoz içerisine tüketmediğiniz üzümlerin, çürüklerini, saplarını koyun. Doldurmuş olduğunuz her bir kısım üzüm için 3 kısım su ilave edin. Daha sonra tekrar üzüm eklemek istediğinizde aynı şekilde üzüm x 3 su şeklinde ekleme yapabilirsiniz.

İkinci aşamada kavanozun ağzını bir tülbent ya da hava alabilecek bir bez ile kapatın. Burada tülbent ya da bez kullanılmasının temel sebebi hem kavanozun hava alması hem de içerisine herhangi bir böceğin girmemesidir. Bu işlemi uyguladıktan sonra ara, ara kavanozun içini karıştırmayı unutmayın. Bu süre zarfında yavaş, yavaş sirke yüzünde sirke anası (beyaz tabaka) oluşumunu göreceksiniz. Bu görünümü elde ettikten sonra bir hafta kadar üzümleri bekletmeye devam edin. Burada temel amaç üzümlerin ve sapların iyice yumuşamasıdır.

Ortalama 2 haftalık bir süre sonrasında sirkenizi süzerek sıvı ve çöp kısmını ayırın. Bu çöp kısımları sıvı içerisine gelecek şekilde sıkarsanız birçok yararlı özün sıvıya geçmesini sağlarsınız. Çöpleri farklı şekillerde değerlendirebilir ya da çöpe atabilirsiniz.

Kalan ve sirke olmaya hazır hale gelen sıvı içerisine az miktarda ekmek içi, birkaç nohut ve 1 tatlı kaşığı kadar kaya tuzu ekleyin. Bu işlem sonrasında kavanoza kapağını kapatın ve 40 gün kadar bekletin.  Bu süre sonunda üzüm sirkeniz kullanıma hazır.

Üzüm Sirkesinin Faydaları

Üzüm sirkesi, üzümün doğal şifasını barındırdığı için yararlıdır. Ancak hazır sirkeler yerine doğal olanı tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Genel olarak üzüm sirkesinin yararlarını sıralamak gerekirse,

  • Üzüm sirkesi ve su karıştırılarak tüketildiğinde uyku problemlerinin giderildiği görülecektir. Ayrıca halsizlik ve yorgunluk üzerinde etkilidir.
  • Boğazda oluşan iltihaplanma ve ağrılarda üzüm sirkesi ile gargara yapılabilir.
  • Nasır ve sert derilere üzüm sirkesi ile masaj yapılabilir.
  • Baş ağrısı, astım gibi sorunlarda üzüm sirkesi kaynatılarak buğusundan faydalanılabilir.
  • Cildinizde kaşınan bölgelere, döküntülere ve çatlaklara üzüm sirkesi sürebilirsiniz.
  • Varis tedavisinde bir bez yardımıyla üzüm sirkesi kullanabilirsiniz.
  • Üzüm sirkesi, kolesterol seviyesinin düşürülmesine etkilidir.
  • Üzüm sirkesi, enfeksiyonları önlemede birebirdir.
  • Üzüm sirkesi, tümör oluşumunu engellemektedir.

One Comment on “Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir