Vajina Mantarı için Aynısafa Bitkisi

Vajina mantarı enfeksiyonu, kadınların yaşamları boyunca en az bir kez yaşadığı bir sağlık sorunu olarak öne çıkmaktadır. Genital mantar, vajinit olarak da tarif edilen vajinal mantar enfeksiyonu, kadınlarda vajinal floralarında bulunan mantarların vücut direncinin düşmesine bağlı olarak çoğalması ile ortaya çıkmaktadır. Bir rahatsızlıktan dolayı uzun süre antibiyotik kullanımı da mantara yol açabilmektedir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için buraya bakınız.

aynısafa

Halk tababetine göre aynı sefa bitkisinin mantar enfeksiyonuna iyi geldiği bilinmektedir. Aynısefa çiçeği bitkisinin vajinal mantara karşı faydalı olabileceği ve kullanımı konusunda bilgi veren Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu aynısafa bitkisi ile hazırlanan oturma banyosu önermiştir. Oturma banyosunun yapılışını şöyle anlatmıştır. 1 litre suyu önce kaynatın sonra kaynayan suyun içine avucunuzun içi ile 3 kere bitkiden atıp  7-8 dakika kaynamasını bekleyin. Daha sonra suyun ılımasını bekleyin su ılıdıktan sonra bu suyu bir leğene döküp 10-15 dakika oturun ve ilk 3 gün arka arkaya ondan sonra 1 gün ara verilerek devam ettirin.

UYARI

Bu yazı bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. Bilgiler bilimsel bir araştırma sonucu değildir.  Burada yer alan bilgilerin hiçbiri kendi kendine teşhis ve tedavi için kullanılması tavsiye edilmez. Vajina Mantarının tedavisi ve bu rahatsızlık hakkında bilgi almak için lütfen uzman bir doktora danışınız. Doktorunuzun bilgisi dışında sitede anlatılan  bu ve diğer konulardaki tedavi yollarını uygulamayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir