Vajina Mantarının Belirtileri Ve Sebepleri Nelerdir?

Bu yazımızda vajina mantarının belirtileri, vajinal mantar tedavisi, vajinal mantar enfeksiyonu nasıl bulaşır, vajinit nedir, vajinal mantar enfeksiyonu nedir, vajina mantarının sebepleri nelerdir sorularına cevaplar sunacağız.

vajina-mantari-sebepleri, vajina-mantari-belirtileri

Vajinal mantar enfeksiyonu nedir?

Vajina mantarı enfeksiyonu, kadınların yaşamları boyunca en az bir kez yaşadığı bir sağlık sorunu olarak öne çıkmaktadır. Vajina mantarı enfeksiyonu, ciddi bir sağlık sorunu olup tedavi edilmediği ya da önlemi alınmadığı durumlarda daha ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilmektedir. Kadınların ortalama %75’inde en az bir kez vajina mantarı enfeksiyonu görülmektedir.

Vajina Mantarının (Sebepleri) Nedenleri?

Vajinada vajinanın korunmasını sağlayan laktobasil denilen bakteriler bulunur. Bunlar laktik asit üreterek vajinanın bakteriler ve mantarlardan korunmasını sağlıyor. Eğer herhangi bir sebeple buradaki laktobasil oranı azalır, dengesi bozulur ise bakteriler ve mantarlar çoğalmaya başlar.

Vajinal mantarın nedenlerine gelecek olursak doğum kontrol haplarının kullanımı, hijyen bozukluğu, sık sık havuza girmek hijyen bozukluğu ve ıslak ıslak mayo giymek ve dolaşmak, antibiyotik kullanımı bu tür nedenlerle laktobasil azalır azalması ile birlikte mantarların üremesine neden olur. Normalde mantar var oradan ancak laktobasil bakteriler buna  engel oluyor.

Vajinit nedir?

Vajinit, diğer adı ile vajinal mantar enfeksiyonu yukarıda da belirtiliği şekli ile kadınlarda sıkça görülen ciddi bir sağlık sorunudur. Aşağıda hastalığa ilişkin detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Vajinal mantar enfeksiyonu nasıl bulaşır?

Vajinal mantar enfeksiyonu genel olarak başka bir yerden bulaşmamaktadır. Vajinit olarak da tarif edilen vajinal mantar enfeksiyonu, kadınlarda vajinal floralarında bulunan mantarların vücut direncinin düşmesine bağlı olarak çoğalması ile ortaya çıkmaktadır.

Vajinal mantar cinsel yolla bulaşır mı?

Bir erkekte mantar varsa bu cinsel yolla kadına da geçebilir ama bunun mantara yol açıp açmaması kadının genital bölgesinin iyi korunup korunmadığına bağlıdır. Tam tersi kadında mantar varsa erkekte de enfeksiyon yapması çok kolay değildir. Çünkü vücut kendini buna karşı koruyor. Eğer kadında veya erkekte bölgesel olarak koruyucu etkenler uzaklaşmışsa kadında genital bölgedeki laktobasil ortam bozulmuş ise o zaman mantar enfeksiyonu oluşabilir.

Sürekli olarak geçiş olmasın diye vajinal mantar tedavisinde eşler birlikte tedavi edilir.

Nadiren cinsel yolla bulaştığı düşünülse de erkeklerde üretilemediği için cinsel temas yolu ile bulaştığı kabul edilmemektedir.

Fakat tedavi sırasında birçok hekim tedavinin yalnızca kadın üzerinde değil eşler üzerinde gerçekleştirilmesi gerektiğini söylemektedir. Hastalığın havuz, deniz ya da benzer ortamlardan bulaştığı düşünülmemekle birlikte, vücutta direncin düşmesiyle ortaya çıktığı bilinmektedir.

Vajina mantarının belirtileri

Vajinal mantar enfeksiyonun kadınların yarısında hiçbir belirtisi olmayabilir. Belirti verdiğinde ise en sık görülen belirti peynir kesiği şeklindeki akıntı ve genital bölgede oluşan kaşıntı dır. Bunun dışında başka bir türlü akıntı varsa kahverengi , yeşil kötü kokulu bir akıntı varsa bu mantar enfeksiyonu olamaz

Vajina mantar enfeksiyonunun en sık görülen belirtileri arasında geceleri artan ve huzursuz eden kaşıntılar ilk sırada yer alır. Kaşıntının sıcaklıkla birlikte arttığı bilinmektedir. Diğer önemli belirtiler arasında;

*Genital organlarda yanma hissi,
*İdrar atımı sırasında idrarın değdiği bölgelerde yanma,
*Cinsel ilişki sırasında ağrı,
*Renksiz ve kokusuz sulu akıntılar,
*Dış genital bölgede kızarıklık ve şişlik gibi belirtiler de olabilir.
*Diğer mantar enfeksiyonları

Vajinal mantarın bazı kadınlarda belirti vermediği için sadece doktor kontrolünde fark edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir