Vajinal Mantar Tedavisi

Bir önceki yazımızda vajina mantarının belirtileri, vajina mantarın sebepleri, bulaşma yolları ve vajina mantarı hakkında önemli bilgilere yer verdik. Bu yazımızda ise vajina mantarının tedavisi nasıl bu sorunun yanıtını bulabileceksiniz.

Vajina Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir? Vajina Mantarı Nasıl Geçer?

Vajinal Mantar Tedavisi

Vajinal mantar enfeksiyonunda vajinal mantar tedavisi şu şekilde gerçekleşmektedir.

Tedavi kolay olabildiği gibi zor da olabilir. Tedaviye başlandıktan sonra genellikle şikayetlerin ilk birkaç günde gerilediği görülmüştür. Tedavi sonrasında ise hastaların %5 – 25’inde hastalık ilerleyen dönemlerde tekrar edebilir.

Vajina mantarının tedavisinde uygulanan 3 türlü bir tedavi seçeneği bulunuyor. Bunlar ise şöyle vajina mantarının tedavisinde ağızdan alınan tablet şeklinde olan ilaçlar var,  vajinal bölgeye uygulananlar var. Bir de vajinal bölgeye sürülen ilaçlar var.

Tedavi sırasında sistematik ve lokal ilaçlar kullanılmaktadır. Vajinal fitil, kremler, ağızdan alınan ilaçlar, belirtilen süreç boyunca kullanılmalıdır.

Tedavi aşamaları arasında kişisel bakımda büyük bir öneme sahiptir. Bu anlamda aşağıda yer alan önerilere dikkat edilmelidir.

Vajina mantarının tedavisinde başarı oranı %90 gibi yüksek bir orandadır. Bu geriye kalan %10 luk kısımda başarılı olunsa da tekrarlıyor veya başarılı olunamıyor. Eğer hastalığa karşı direnç oluşmuşsa o zaman tedavi uzun sürebiliyor.

Vajina Mantarının Oluşmaması Ve Korunmak İçin Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar;

* Vajinanın su ile yıkanmaması gerekmektedir.
* Vajinanın sabun ile yıkanmaması gerekir.
* Nötr PH derecesine sahip sıvı sabunlar kullanılmalıdır.
* Naylon giysilerden uzak durulmalı, pamuklu çamaşırlar tercih edilmeli,
* Dar giysilerden kaçınılmalı,
* Havuz ve denizden çıkıldıktan sonra ıslak mayolar değiştirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir