Varikosel Belirtileri Nelerdir? Varikosel Tedavisi

Varikosel Nedir.

Testis damarlarında genişleme, varisleşmedir. Erkek kısırlığıyla başvuran hastaların yüzde 60-70’inde rastlanan ve ergenlik çağlarında başlayarak zamanla ilerleyen bir sorundur.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Bazı kişilerde kasığa, bacağın iç tarafına ve yumurtaya vuran ağrı olabilir. Ayakta uzun süre kalındığında ağrı artar, yatmakla azalır. İleri durumlarda sıcak ortamlarda yumurtanın üzerindeki damarlar belirginleşebilir. Ama hastalık çoğunlukla hiçbir belirti vermez.

Varikosel Teşhisi Nasıl Konur?

Elle muayene teşhiste çok önemlidir. El muayenesinde saptanamayan, sadece ultrasonda tanı konulan varikosel kesinlikle ameliyat edilmelidir, hiçbir fayda sağlamaz.

Varikosel Hangi Sorunlara Yol Açar

Varikosel tel başına bir sağlık sorunu oluşturmaz. Sperm hücrelerini etkileyerek zaman içinde kısırlık sebebi olması ve bazen de ağrıya neden olması nedeniyle tedavi edilmesi gerekir. Genç yaşta çocuğu olup daha sonra çocuk sahibi olamayanlarda da sıkça görülür. Ağrısı olmayan ve kısırlığın sorun oluşturmadığı kişilerde herhangi bir tedavi yapılmasına gerek yok.

Varikosel Nasıl Tedavi Edilir?

En başarılı yöntem mikrocerrahidir. Bu yöntemin başarısı yüzde 99 un üzerinde dir. Hastaların yüzde 80 i ameliyattan fayda görür, geri kalan yüzde 20’sinde daha kötüye gidiş engellenir. Eski yöntemlerle başarısız varikosel ameliyatı geçirenlere mikrocerrahi teknikle düzeltme ameliyatı yapılabilir. Son 15 yılda yaklaşık 3500 kişiye uygulanan bu yeni yöntemle birçok hasta doğal yoldan çocuk sahibi oldu. Varikosel tanısı konulan kişiye kısırlık için öncelikle ameliyatı önerilmeli, bu kişiler ticari amaç öncelikle ile tüp bebek ve aşılama gibi pahalı ve sakıncaları olabilen yardımlı üreme tekniklerine yönlendirilmemeli. Varikoseli başarılı bir mikrocerrrahi ameliyatla giderilenler, doğal yoldan hamilelik sağlayamazlarsa daha kaliteli hale gelen ve döllenme gücü artan spermlerle yardımcı ürüme tekniklerinden daha kolay sonuç alabilirler.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?

Mikrocerrahi konusunda eğitim almış deneyimli ellerde uygulanırsa 1 saatten kısa sürede cift taraflı ameliyat tamamlanır.

Ameliyat sonrasında ağrının geçeceği garanti edilemez. Fakat ağrı varikosel den kaynaklanıyorsa mikrocerrahi yönteme ek olarak ağrıya yönelik operesyon teknikleriyle birçok vakada ağrı ortadan kalkar.

Kaynak: İstanbul Ünv. Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Teoman Cem Kadıoğlu

www.kadioglu.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir