Varis Nedir? Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varis Nedir?

Varis nedir sorusuna şu şekilde tanımlayabiliriz. Varis toplardamarların genişlemesi anlamına geliyor. Varisler 0 dan 6 ya kadar derecelendirilir. Aslında bakarsanız 1 deki kılcal damarlardaki bir varis pek çok pek çok hanımda görülebilir ağ tarzında olanlar örümcek tipi varis dir. Çok erken evre varis dir. Bu biraz daha ilerlediği zaman bu damarların çapları artar ve çapı 4 mm üzerine çıktığı zaman 2. derece de varis olur. Buda bir varistir. En son aşamada ise ayak bileğinde yaraya kadar giden probleme yol açabilir.

Varis nedir? Toplar damarların genişlemesi olarak tanımlarız. Kılcal olan varisler de bir varis türüdür. Parmak tarzında cildin dışına çıkanlarda bir varis türüdür.

Varisin  en çok görüldüğü yer ise bacaklardır, ancak hemoroid ve basur olarak bilinen hastalıkta bir varis türüdür. Aynı zamanda bazen karaciğer hastalıklarında yemek borusunda varisler ortaya çıkabilir hatta bunlar ciddi kanamalar yol açabilir. Ancak halk arasında bilinen ve klasik anlamda varis bacaklar da görülendir.

Feridun Kunak Varis Masajı, Varis, Varis Belirtileri, Varis Çeşitleri, Varis Çorabı, Varis İçin Şifalı Bitkiler, Varis Nedenleri, Varis Nedir, Varis Tedavisi

Varis Çeşitleri Nelerdi?

Varis problemi toplumda çok sık rastlanılan bir rahatsızlık olarak görülmektedir. Tüm varis çeşitlerini düşünürsek neredeyse erişkinlerde %20 oranda varis olduğu söylenebilir. Varis yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi değişik dereceleri ve çeşitleri vardır. Varisler artık tıpta 1. dereceden 6.dereceye kadar  sınıflandırılıyor. Bu sınıflandırma hastalara bunu anlatırken ve tedavi de çok yardımcı oluyor.

1.derece de varisler kılcal varislerdir. Kılcal varisler cildini üzerinde kırmızı çizgilenmeler, lekelenmeler tarzındadır. Bazen hastalar bunu kanama olarak değerlendirirler. Bu kılcal varisler kural olarak 1 il3  mm arasında damar genişlemeleri olur ve çapı büyüdükçe rengi siyahlaşır.

2.derecede varislere olay biraz daha ilerlemiş olarak görülür. 2.  derecede varislerde ise toplardamarların genişliği 3 mm, 4 mm den den fazla olur. Tarif etmek gerekirse varisler bezelye büyüklüğüne ulaşır. Bu noktada varis artık önemli bir sorun olmaya başlamıştır.

3.derecede variste ise artık bacakta şişmeler başlamıştır. Bu şişme çok tipiktir. Genellikle ayak bileği seviyesinde şişmeler olur. Bu noktada artık bacakta şişme ve ödem başlamıştır.

4.decede variste artık dokuların içine kan sızmaya başlamıştır. Bunun belirtisi ise ayak bileği seviyesindeki siyahlaşma dır. Kan bu bölgede dışarıya sızarak siyah renk meydana getirir. Artık hiç düşünmeden bu tip varislerin tedavi edilmesi gerekir.

5.derecede varis

Varisin son aşaması da 6.derede varis de ise ayak bileği etrafında yara meydana gelir. Bu çok tipik bir bulgudur. Yaklaşık olarak 1-1,5 cm çapa kadar ulaşabilir. Ve bunlar çok derin olmayan ve bir türlüde iyileşmeyen yaralardır. Her zaman bileğin iç tarafında olması gerekmiyor başka yerlerde de yaralar çıkabilir ama şu var ki varis yaraları örneğin parmak uçlarında çıkmaz genelde bileğin etrafındadır. Bu aşamada mutlaka varisin tedavi edilmesi gerekmektedir.

One Comment on “Varis Nedir? Varis Çeşitleri Nelerdir?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir