Vazelin Nedir? Vazelinin Faydaları ve Cilde Yararları Nelerdir?

Vazelin 15 20 karbonlu hidrokarbonlardan meydana gelen petrol türevi bir kremdir. Birbirine benzeyen yarı katı özellik gösteren birçok karışımın bir araya gelmesiyle oluşan vazelin tıp ve eczacılık alanında kullanılmaktadır.

Bu yazımızda vazelin hakkında bilgi, vazelin faydaları, vazelin neden yapılır, vazelin nedir, vazelin nasıl yapılır, vazelin ne işe yarar, vazelinin içeriği, vazelinin kimyasal yapısı, vazelinin cilde faydaları, vazelinin zararı var mı, vazelinin zararları, hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Çok eski dönemlerden beri sıkça kullanılan, büyüklerimizin birçok sorunda tavsiye ettiği vazelin hakkında vazelin nedir, vazelinin faydaları, vazelin neden yapılır gibi sorular sıkça sorulmaktadır.

Yukarıda vazelinin 15 20 karbonlu hidrokarbonlardan oluştuğunu söylemiştik. Vazelin suda çözünmeyen alkol, eter ve kloroformda yarı çözünen bir karışımdır. Ortalama erime noktası 38 ile 54 derece olarak bilinmektedir.

Vazelin pansumanda koruyucu olarak, merhem ve kozmetik de ise sıvı yağ olarak kullanılmaktadır.

Vazelin Hakkında Bilgi, Vazelin Faydaları, Vazelin Neden Yapılır, Vazelin Nedir, Vazelin Nasıl Yapılır, Vazelin Ne İşe Yarar, Vazelin Neden Yapılır, Vazelinin İçeriği, Vazelinin Kimyasal Yapısı, Vazelinin Cilde Faydaları, Vazelinin Zararı Varmı, Vazelinin Zararlar
Vazelin Faydaları, Vazelin Nedir, Vazelin Nasıl Yapılır,Vazelinin Kimyasal Yapısı, Vazelinin Cilde Faydaları, Vazelinin Zararı Varmı

Vazelinin faydaları

Vazelin faydaları arasında en çok bilinen nemlendirici özelliğidir. Ve en sık da nemlendirici olarak kullanılır. Vücudu dinlendiren ve nemlendiren bu karışım, vücudun ölü hücrelerden arındırılmasını da sağlamaktadır.

Vazelinin içeriği ve vazelinin kimyasal yapısı

Vazelinin içeriğinde çoğunlukla 25 karbondan yüksek hidrokarbonlar, petrol ve petrol türevleri yer almaktadır. Likit formda ise mineral oil ve parafin olarak bilinmektedir.

Vazelinin cilde faydaları

Vazelinin cilde faydaları arasında;

Sert noktaları yumuşatması, makyajı temizlemesi, kaşların ehlileştirilmesi, ölü hücrelerin uzaklaştırılması, manikür etkisi göstermesi en önemli faydaları arasında sayılabilir.

Vazelin cilt için çok bir nemlendiricidir. Kuru ciltlerde ellerin nemlendirilmesi için ellerinizi yıkadıktan sonra hafif ıslakken vazelin sürerseniz elinizin üzerindeki nemi hapsederek elinizin nemlenmesine olumlu bir katkı sağlamış olursunuz. El egzaması olanlarında ellerin kuru kalmaması için bu yöntem oldukça faydalıdır.

Vazelinin zararı var mı? Vazelin hamilelikte kullanılır mı?

Ciddi bir yan etkisi olduğu bilinmemekle birlikte hamilelik (gebelik) döneminde kullanılması tavsiye edilmemektedir. İçeriğinde yer alan petrol ve petrol türevleri gebelik döneminde yan etkiler yaratabilir. Ayrıca kullanmadan önce bir uzmandan yardım alınması yararlı olacaktır.

11 Comments on “Vazelin Nedir? Vazelinin Faydaları ve Cilde Yararları Nelerdir?”

  1. Ben vazelini kokusuz olduğu için kullanıyorum ellerimi bulaşıktan sonra(çamaşırsuyu da kullandığım için)kuruduğu için, en ekonomik, en kokusuz, en etkili bir yumuşatıcı olduğu için kullanıyorum.

  2. Daha doğrusu cinko kremin içinde vazelin var ve benim cildim yağlı. Bir sorun olurmu sivilce falan yapma gibi?

  3. Yaklaşık 10 gündür kaşlarıma ve kirpiklerimi fırça yardımıyla her gece yatmadan önce sürüyorum bir yan etkisini gormedim onun yani sıra kirpiklerim gözle görülür şekilde uzadı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir