Vitaminler Hakkında Bilgi, Suda ve Yağda Eriyen Vitaminler

Sağlığımız ve güzelliğimiz için hangi vitaminleri almalıyız vücudumuz vitaminler tarafından doğru şekilde desteklenmezse gerçekten eksiklerini yaşarız. Vitaminler vücudumuzun yapı taşlarının destekliyicileridir. Peki vitaminler doğa da nasıl bulunuyor. Vitaminleri 2 ye ayırıyoruz yağda eriyen ve yağda erimeyen vitaminler suda eriyen vitaminler.

Yağda Eriyen Vitaminler Nelerdir?

Yağda Eriyen Vitaminlerin en önemli özelliği depolanma özelliğidir. A, D, E VE K vitaminleri yağda eriyen vitaminler dikkat edilmesi gereken husus bu vitaminlerin ezbere alınmaması diğer suda eriyen vitaminlerle kıyaslandığında vücudumuzda birikme ve zehirleme etksi var. Örneğin A vitamini bizim görme duyumuzu çok etkilerken A vitaminini görmemizi düzletmek maksadıyla alırken bunun fazlasıyla depolarsak bu sefer A vitamini zehirlenmesi yaşayabiliyoruz. E vitamini kalp koruyucu özelliğe sahip üretkenliği etkileyici pozitif bir vitamin ama E vitaminini de çok fazla alırsak yine E vitamini zehirlenmesi yaşayabiliyoruz.

Vitamin Nedir Ne İşe Yarar, Vitamin Almak Zararlımı, Suda Eriyen Vitaminlerin Özellikleri, Suda Eriyen Vitaminler Hangileri, Yağda Eriyen Vitaminlerin Özellikleri,Yağda Eriyen Vitaminler Hangileri, Yağda Eriyen Vitaminler Nelerdir

 Suda Eriyen Vitaminler Nelerdir?

B grubu vitaminler, C vitamini suda eriyen vitaminlerdir. Bunlar vücüdumuz için gerekli bir oranın üstünde alındığında depolanmayarak vücuttan atılır. Özellikle B vitaminin için de B6, B12 vitaminleri farklı yapılarda farklı işlere yaradığı için B vitaminini de tak başına almak yerine B kompleks vitamini almak ve bunu iştah açıcı özelliği nedeni ile mümkün olduğunca akşam almak önemli. Yani vitaminin alınış saati, alınış şekli yanında kullandığımız mineraller de vitaminle ilgili etken örneğin demir minerali bizim kansızlığımızla ilgili bir mineral bunun daha iyi işleve girmesi için C vitamini kullanılırsa çon önem taşıyor. Eğer demir mineralini C vitaminini ile alırsak çok daha etkili kansızlık giderici oluyor. Mesela B vitaminini kullanırken eğer çinko da kullanırsak mineral olarak o zaman sizin diyabet şeker hastalığınız varsa bunun tedavisinde çok daha düzgün bir yola girmiş oluyorsunuz burdan da anlaşılacağı gibi vitaminler kesinlikle ezbere alınmamalıdır.

Dikkat: Çinko belirli miktardan fazla alınırsa zehirlenmeye neden olur.

Örneğin hamileyseniz, emziriyorsanız, menopoz başlangıcı veya bitiminde, bazı hastalıklar ve bazı ameliyat durumlarında bunların tüketmemiz geren miktar uzman doktor kontrolünde olmalıdır. Bu durumlarda önce tahlil yaptırmak bireysel olarak vitamin ihtiyacımızı da o tahlillere paralel seçmektir. Öncelikle bu vitaminler doğal olarak almak gerekiyor. Yani bir vitamini kaynağından almayı hedefemeliyiz ancak öyle durumlar varki vücuttaki C vitamini son derece düşük çıkıyor. Biz tabi narenciyeleri yiyerek C vitamini alabiliriz. Eğer bunu alıpta tamamlayamacak kadar eksikliğe sahipseniz bu sefer preparatlar kullanılmak durumunda kalınabilinir. Ama bununda ezbere yapılmaması gerekir.

İmunim bağışıklık sistemini güçlendiren bir takım ilaçlar var onları kullanmak yerine önce kendi vücudumuzun potansiyelinden faydalanmak gerekiyor. Kendi bağışıklık sistemimizi ortaya çıkaracak vitamin C ve çinko minerali birisi vitamin diğeri mineral dir. Bunları sabah kahvaltısından sonra tok karna 1’er tane aldığınızda hem bağışıklık sisteminizi destekleyecek ama bir kür şeklinde olacak 1 hafta daha fazla değil hemde hastalıklara yakalanma riskini artırır. Ama ekinezya çayi gibi ekinezya hapı gibi hapları bu imunim sistemi güçlendirmek adına alınmamalı çünkü bunları aldığımız zaman kendi bağışıklık sistemimiz devreye girmeyi bırakır onun yerine bunları kullanmak istiyorlarsa belli periyotlarla 1 günlük veya 2 günlük periyotlarla kullanmalıdır ki vücut kendi sistemini çökertmesin.

Bu dönemde kadınlarda kansızlık problemi varsa özellikle adet kanamaları ile kaybettikleri mevsim geçişlerinde demir preparatlarını kullanmaları gerekebilir. Çünkü zaten o dönemde kanama ile beraber atılacaktır. Birde bağışıklık sisteminin zayıfladığı bir dönemde bunu yaşarlarsa çok çabuk hastalanma riskleri artar. Yine geçiş dönemlerinde antioksidan alınması önerilebilir bağışıklık sistemi düşük olanlara ama bununda kısa süre 1 haftalık maksimum 10 günlük süreçte

Vitamin eksikliğini öncelikle kaynağından gidermek gerekir. Eğer bizim A vitamini eksikliğimiz varsa bunu kırmızı renkli meyvelerden almak dururken hemen preparat şeklinde almak yanlıştır. Veya C vitamini eksikliğimiz limondan, portakaldan almak dururken hemen yine hap şeklinde almak doğru değildir. Bunlar alışkanlık haline getirirse bir kişi belli bir dönem sonra dozları artırsa bile malesef işe yaramayacaktır çünkü doğallık yoktur ve vücutta üretilmeyen bir şey dışarıdan sürekli almak yoluna gidecektir.

Cildimizin sağlığı için ise temizlik ve su içmek çok önemli. İçine limon dilimleyerek içtiğiniz su asidik yapıda bir su oluyor ve tokluk hissiniz artırıyor ve temizlenmenizi daha iyi sağlıyor. İçine tarçında eklerseniz tarçın da insülini dengeler. Ortalama Dünya Sağlık Örgütü günde 2 ile 3 litre su içilmesini öngörüyor. Ayrıca cildimiz için yağlı tohumlar mesela bir avuç badem, bol yeşillik tüketilmeli, meyve ve sebzeler taze tüketilmelidir.

Kaynak: Star Tv Melek Programı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli

UYARI: Vitamin preparatlar kesinlikle gelişigüzel alınmamalı, bazı vitaminlerin fazlalığı zehirlenmeye yol açar. Vitaminleri doktora danışmadan almayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir