Vücut Direncini Artırmak İçin Çay ve Karışım Tarifi

Sonbaharın verdiği hava değişikliğinden vücut direncinin bozulmasına karşı Dr. Feridun Kunak Show da vücut direncini artırmaya fayda sağlayan bir çay tarifi verildi.

Vücut direncini artıran çay tarifi

Malzemeler

Ada çayı

1 bardak su

Hazırlanışı: 1 bardak suya 1 tutam ada çayı eklenir. 1 dk kadar kaynatılır. 1 dk kaynatacağız 1 dk demleyeceğiz. Sonrasında süzüyoruz. Bunun içine yarım limon suyu ekliyoruz. Zencefilli, zerdeçallı, çörek otu, keten tohumlu karışımından koyarız. Bunu bu şekilde içebilirsiniz.



 Vücut direncini artıran karışım

 Grip, nezle, bahar yorgunluklarından kurtulmak için, romatoid artrit kurtulmak ve korunmak için, vücut direncini artırmak için bu karışımdan faydalabilirsiniz. Şeker hastaları yoğurtla karıştırıp yapabilirler. Keten tohumunu göğsünde kist olanlar kullanmasınlar.

 Zencefil, zerdeçal, çörek otu, keten tohumu, (arı sütü, polen), bal veya yoğurt

Hazırlanışı; 1 çay kaşığı kadar keten tohumu, 1 çay kaşığı kadar zencefil, 1 çay kaşığı kadar zerdeçal ve çörek otu karıştırılır. Bir cam kasenin içine bir yemek kaşığı kadar yoğurt koyduktan sonra bütün malzemeler karıştırırız. Şeker hastalığı olmayanlar balda kullanabilir.

Dikkat: Keten tohumunu göğsünde problem olanlar kullanmamalıdır. Keten tohumu kullanımına doktorunuzun onayını alarak başlayın. Aşırı miktarlarda kullanmaktan kaçının. Bazı romatizma ilaçları (steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar) ve kanı sulandıran ürünler ile etkileşmesi de mümkündür. Gebelerin, süt verenin ve meme kanseri öyküsü bulunanların kullanmaması önerilmektedir.

Uyarı: Bitkilerinde ilaçlar gibi yan etkileri bulunmaktadır. Hamileler, kronik hastalığı olanlar, kanser tedavisi görenler, burada verilen bitkilere karşı alerjisi olanlar  bu bitkileri kullanmamalıdır. Bir hastalığınız olduğunda lütfen doktorunuza danışınız kendi kendinize teşhis ve tedavi yoluna başvurmayınız.

Share Button

2 Comments

  1. serkan uzun 20 Şubat 2013
  2. asude 22 Şubat 2013

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir