Yaban Mersinin Faydaları Nelerdir, Kullanımı Nasıldır?

Yaban mersini nedir? 

Yaban mersini nedir? Yabanmersini, üzümsü bir meyve türü olarak bilinmektedir. Ülkemizde farklı alt türleri olmak üzere Doğu Karadeniz’de yüksek rakımlı bölgelerde yetişmektedir. Genel olarak alt türleri ormanlık ve fundalık bölgelerde yetişmektedir. Ancak çeşitli yerlerde satışa sunulan yaban mersinleri, yurt dışından ithal edilmiş meyvelerdir.

Daha önceki bir yayınımızda yaban mersini ve yaban mersini suyunun faydalarını açıklamıştık, bu yazımızda yaban mersinin faydaları ve yaban mersinin kullanımı ile ilgili bilgileri bulacaksanız.

Aktarlar ve kuruyemişçilerde kurutulmuş, kırmızı renkli halini bulabileceğiniz yaban mersininin birçok önemli yararı bulunmaktadır. Genel olarak az bilinen bir tür olan yaban mersini, meyve olarak da bilinen bir tür değildir.

Yaban Mersini Çayı Faydaları, Yaban Mersini Çayı Nasıl Demlenir, Yaban Mersini Faydaları, Yaban Mersini Kullanım Şekli, Yaban Mersini Kullanımı, Yaban Mersini Nasıl Kullanılır, Yaban Mersini Nedir, Yaban Mersini Nelere Faydalı, Yaban Mersini Nelere İyi Gelir, Yaban Mersinin Faydaları

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

Yaban mersininin yararlarından bahsetmek gerekirse,

*Düzenli olarak doktor gözetiminde kullanıldığında kan şekeri üzerinde düzenleyici bir etkiye sahiptir.

*İçeriğinde bulunan doğal antibiyotik sayesinde idrar yolları rahatsızlıklarını giderir ve yine idrar yollarında bulunan bakterileri temizler.

*Görme kusurlarına karşı olumlu bir etkisi olduğu söylenmektedir.

*İçeriğinde bulunan A, B ve C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli besin maddeleri ile beynin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

*Yaban mersininin faydaları arasında kolesterolün düşürülmesindeki rolü ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu bir etkisi olduğunu da belirmemiz gerekir.

*Sindirim sistemi üzerinde düzenleyici bir etkiye sahiptir.

*Sakinleştirici bir özelliği vardır.

*Yaban mersinin faydalarından bir başkası da kansere karşı koruyucu bir etkiye sahip olmasıdır.

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır, Yaban Mersinin Kullanımı;

Yaban mersini nasıl tüketilmelidir?

Yaban mersini mevsiminde taze olarak tüketilmesi tavsiye edilen bir meyve türüdür. Yaban mersini kullanılarak meyve suyu, marmelat, reçel ve şurup yapılmaktadır.

Yaban mersini ezme halinde pasta ve tatlıların içerisinde, bisküvilerde ve gofret yapımında kullanılmaktadır.

Genel olarak kullanımda yoğurt ve süt içerisine katılarak tüketilmektedir.

Yaban mersininin bilinmeyen diğer önemli faydaları ise şunlardır.

*Yaban mersini, yaprak ve kuru meyveleri kullanılarak çay şeklinde tüketilmektedir. Bu şekilde ishal sorununun çözümünde kullanılır.

*Kadınlarda adet dönemi sancılarını ve etkinliğini azaltmaktadır.

*İdrar yolları enfeksiyonlarında çay şeklinde tüketimi tavsiye edilmektedir.

*Anti kanserojen ve antioksidan özelliği bulunmaktadır.

*Kalp krizi riskini azaltmaktadır.

*Gözlerin daha keskin görmesini sağlar.

*Varis ve basur üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir.

*Damar sertliğini azaltır.

Yaban Mersini Çayı Nasıl Demlenir?

Yaban mersini çay olarak nasıl tüketilir, nasıl hazırlanır?

Yaban mersini çay olarak tüketilmek istendiğinde kurutularak kullanılmaktadır. Kaynar su içerisine atacağınız kurutulmuş yaban mersini, 5 dakika beklendikten sonra süzülerek tüketilebilir.

Yaban Mersini Çayı Faydaları, Yaban Mersini Çayı Nasıl Demlenir, Yaban Mersini Faydaları, Yaban Mersini Kullanım Şekli, Yaban Mersini Kullanımı, Yaban Mersini Nasıl Kullanılır, Yaban Mersini Nedir, Yaban Mersini Nelere Faydalı, Yaban Mersini Nelere İyi Gelir, Yaban Mersinin Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir