Yağ Seçiminin Önemi Yağ Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Pek çok kişi, alışveriş merkezlerine giderken ne alacağını biliyordur; elinde bir alışveriş listesi ile markete giden kişiler, ne alacaklarını bilir; ve ona göre alışverişlerini yaparlar. Fakat, ne alacağını bilmeyen bir kişi alışveriş merkezine gittiğinde, karşısına çıkan pek çok marka ve fiyat ile, ne yapacağını şaşırır bir hale gelmektedir. Bu durum yağ seçerken de önem taşımaktadır. Marketlerde birbirinden farklı markalarda yağlar bulunmaktadır. Ve bu yağlar, yağ alışverişi yaparken ne alacağını bilmeyen kişilerin zor durumda kalmasına neden olmaktadır.

Yağ seçerken ne tercih edeceğini bilmeyen kişiler, zeytinyağı, çiçek yağı, mısır yağı… ve daha pek çok yağ arasında takılı kalmaktadırlar. Sonrasında ise, genellikle, fiyatı bütçeye en çok uyan yağın alımı gerçekleştirilmektedir. Ancak yağ seçerken, kişilerin öncelikle şunu akıllarında tutmaları gerekmektedir: yağ seçerken yemek yapmaya başlarsınız. Yani yağ seçimi çok önemlidir; yemek pişirmenin ilk adımıdır. Bundan dolayı da yağ seçimi yaparken doğru yağın seçilmesi gerekmektedir.

Yağ seçerken ilk olarak, alacağınız yağın katı yağ olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. Yağ seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta da, yağın tadı; ve yanma noktasıdır. Yağın tadının, yemeğin içine geçmesini isteyen kişiler, daha koyu renk yağ seçimine önem vermelidirler. Yağın tadı yemeğe geçmesin diyorsanız da daha açık renk yağlardan faydalanmanız gerekmektedir. Yağ seçiminde belirtilen diğer nokta, yağın yanma noktasıdır. Yağın yanma noktası, yağın tüttüğü noktadır. Ve yağın yanma noktasının yüksek olması, özellikle kızartma ve sotelerde işinize yaramaktadır. Yağın yanma noktasının yüksek olmasını istiyorsanız, bu yağların da renk olarak açık renkli olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Yanma noktası yüksek olan yağın fiyatı da diğer yağlara göre daha ucuzdur.

Yağ seçiminde bitki yağını tercih edecekseniz eğer, saf olmadığını; ancak sağlık açısından daha yararlı olduğunu bilmelisiniz. Şöyle ki: kimyasal bir takım maddelerle bitki yağları karıştırılmakta; ve arıtılmaktadır. Bundan dolayı da bitki yağları renk olarak açıktır; ve yanma noktaları da yüksektir. Bundan dolayı, bitki yağlarını diğer yağlardan ayrıştırmak kolaydır. Ancak sağlık açısından faydalı olduğu hatırdan çıkartılmamalıdır.
Yağ seçiminde zeytinyağını tercih edecek olanlar, zeytinyağının renginin; ve yanma noktasının farklılık gösterebileceğini bilmelidirler. Zeytinyağının rengi ve yanma noktası, zeytinin yetiştiği iklime göre; ve zeytinin içeriğinde bulunan asite göre farklılık göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.