Yağ Yakan Besinler Nelerdir?

Zayıflamanın temel mantığı tabi ki sağlıklı dengeli beslenmek ama sadece bunu yaparak zayıflayamayan insanda oldukça fazla. Yaptığınız diyeti sporla desteklediğiniz de daha hızlı kilo verebiliyorsunuz. Sporun amacı da kalori yakımını artırmak, 1600 kalori alırken zayıflamak için en az 2000 kalori harcamanız lazım. Bazı besinler de aynı spor yapmak gibi ekstra kalori yakımı sağlar. Bunlar;

yağ yakan gıdalar-2

Acı Biber;

Özellikle kırmızıbiber Arnavut biberi olarak da bilinen kırmızı acı biber metabolizmayı hızlandıran “capsaicin” adlı bileşeni içerir. Ayrıca kalp atışlarını hızlandırır ve damarlardaki “kötü” yağın temizlenmesine yardımcı olur.

Zencefil;

Kan akışının hızlanmasını sağlayan zencefil metabolizmayı olduğundan çok daha fazla çalıştırıyor.

Avokado;

Bakır, potasyum, demir, magnezyum ve fosfor gibi vücut sağlığı için hayati önem taşıyan maddeler dışında A, B,C, E ve K vitaminleri açısından çok zengindir. İyi bir yağ yakıcıdır.

Süt;

Yağsız yada az yağlı süt iyi bir yağ yakıcı besin özellikle spor sonrası içilen süt göbek çevresi yağların erimesini hızlandırıyor.

Portakal, Greyfurt:

Portakal, greyfurt, limon ve C vitamini bakımından zengin diğer meyveler, sebzeler yağın daha kolay çözülmesini ve vücuttan daha hızlı atılmasını sağlar.

Balık;

Omega-3 içeren balıklar vücutta kalori yakılmasından sorumlu “leptin” hormonu seviyesini yükseltir. Böylelikle metabolizmayı hızlandırır.

Keten Tohumu:

Balıkta olduğu gibi, omega yağ asitleri bakımından zengin olan keten tohumu yağ yakımını hızlandırır ve yağın vücutta depolanmasını önler.

Hindistan Cevizi;  

Hindistan cevizi karbonhidratlar açısından zengindir çok etkili ve fazla miktarda doymamış yağlar içerir ve aynı şekilde tam bir lif deposudur. Bol miktarda protein içermektedir. Niasin, Pantotenik asit, Piridoksin, Riboflavin ,Tiamin yanında ,C, E ve K vitaminleri içermektedir. Sodyum ve potasyum açısından oldukça zengin olan Hindistan cevizi, kalsiyum, bakır, demir, magnzeyum, manganez, fosfor, selenyum, çinko içermektedir. Özellikle manganez ve fosfor açısından oldukça zenginidir. Bunun dışında sağlık açısından birçok faydası olan bileşenler içermektedir.

Hindistan cevizi karın boşluğundaki fazla yağların eritilmesine ciddi anlamda katkı sağlayabilir.

Kaynak: Yağ Yakan Gıdalar Yiyecekler Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir