Yasemin Çayının Faydaları Nelerdir? Yasemin Çayı Nasıl Hazırlanır?

Pek çok çeşidi bulunan yaseminin tıbbi olarak kullanılan çeşidi beyaz yasemindir. Bitkinin güzel kokulu çiçekleri kurutularak, şifa verici olarak kullanılır.

Yasemin çayının faydaları nelerdir? 

Yasemin çayının faydaları olarak göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü, sinirleri yatıştırıcı,  romatizma ve eklem ağrılarını giderici etkilerinden söz edilebilir. Ayrıca kabızlığa karşı etkili olan yasemin çayı enerjiyi artırıp bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kurutulmuş beyaz renkli çiçeklerinden hazırlanan çaylar sakinlik verici olarak kullanılır.

Yasemin Çayı Zayıflatırmı, Yasemin Çayı Faydaları, Yasemin Çayı Nerede Satılır, Yasemin Çayı Nasıl Hazırlanır, Yasemin Çayı Neye İyi Gelir, Yasemin Çayı Nelere İyi Gelir, Yasemin Çayının Başlıca Faydaları, Yasemin Çayının Cilde Faydaları, Yasemin Çayının Özellikleri, Yasemin Çayı Faydaları
Yasemin Çayı Zayıflatırmı, Yasemin Çayı Faydaları, Yasemin Çayı Nerede Satılır, Yasemin Çayı Nasıl Hazırlanır, Yasemin Çayı Neye İyi Gelir, Yasemin Çayı Nelere İyi Gelir, Yasemin Çayının Başlıca Faydaları, Yasemin Çayının Cilde Faydaları

Yasemin çayı zayıflatır mı?

Yasemin çayının yağları yakıcı etkisi vardır. Fakat tek başına elbette ki zayıflatmaz.

Yasemin çayı nelere iyi gelir?

Stresi azaltır ve ferahlık verir. Eklem ağrılarını azaltır. Tansiyonu biraz düşürücü etkisi vardır. Kan basıncını düşürür. Çok alerjik olan özellikle kaşıntılı, yanmalı çok alerjisi olanlarda faydalıdır.

Yasemin çayı alerji belirtilerini hafifletip kas ağrıları içinde oldukça iyidir. Kas ağrılarını hafifletir.

Yasemin yağının cilde faydaları nelerdir?

Cildi güzelleştirmek ve kırışıklıkları gidermek için; yasemin yağı yatmadan önce hafifçe temiz cilde sürülebilir. Yasemin yağının diğer bir faydası ise üşüyen ayaklar, yasemin yağı ile ovulur.

Yasemin çayı nasıl hazırlanır? Yasemin çayı nasıl içilir?

Kaynamış bir fincan 100 cc suyun içine 5 gr yasemin çiçeği konularak 3-4 dakika demlenir. Çay gibi sıcak olarak günde 3 fincan içilebilir. Kokusundan dolayı başka bir tıbbi bitki çayının kokusunu değiştirmek için güzel koku vermek için de aynı bergamotlu siyah çay gibi kullanılmaktadır. Genellikle de yeşil çay yaprakları ile birlikte kullanılmaktadır.

Yasemin çayının sağlığımız için bazı faydaları bulunsa da abartılı olarak başlı başına hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek bir bitki değildir.

Yasemin çayı nerede satılır?

Yasemin çayı aktarlarda ve bazı eczanelerde bulunmaktadır. Güvendiğiniz bir aktardan satın alabilirsiniz.

Yasemin çayının zararları ve yan etkileri

Yasemin çayının içeriğinde düşük miktarda kafein bulunur. Kafein almaması gereken kişilerde bu hususa dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca hamilelik, emzirme dönemi ve tedavi gördüğünüz zamanlarda hassas dönemlerde doktorunuza danışmadan herhangi bir bitki çayı tüketmeniz önerilmez.

Yasemin çayı hakkında bazı bilgiler verdik. Yasemin çayı ile ilgili en çok merak edilen sorular ise yasemin çayı nelere iyi gelir, yasemin çayı zayıflatırmı, yasemin çayının faydaları nelerdir, yasemin çayı nerede satılır ve yasemin çayı nasıl hazırlanır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir