Çorba Tarifleri Yayla Çorbası Ve Acılı Çorba Tarifi

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte sıcak yemeklere; özellikle de çorbalara duyulan gereksinim daha bir fazla olmaya başlamışken, biz de sizler için bir kaç çorba tarifinden bahsetmeye karar verdik. Sofralarınızı bir nebze olsun ısıtabilirsek ne mutlu bizlere. Buygun çorba tariflerimize hep birlikte göz atalım..

Yayla çorbası, genel olarak çocukların da çok sevdiği; ve bizim onu yoğurt çorbası olarak da bildiğimiz çorba çeşidi. Yayla çorbası nasıl yapılır, yayla çorbasının tarifi nasıldır, hep birlikte bakalım:

Yayla çorbasının malzemeleri:

Bir tane yumurta,
iki kase yoğurt,
bir çorba kaşığı un,
bir kahve fincanı pirinç,
bir tatlı kaşığı kuru nane,
üç çorba kaşığı sıvıyağ,
tuz ve üç bardak su…

Yayla çorbasının malzemelerinin ardından, yayla çorbası nasıl yapılır sorusuna cevap olarak yayla çorbasının tarifini sizlerle paylaşalım:

Yayla çorbasının tarifi: Öncelikle, pirinç bir kap içerisinde yıkanır. Daha sonra ise, yoğurt bir tencerenin içerisine eklenir; ve üzerine yumurta ile pirinç ilave edilir. Başka bir tavada un, kokusu çıkıncaya kadar kavrulur; ve yoğurtlu karışımın içerisine eklenir. Karışımın iyice çırpılması gerekmektedir. Daha sonra ise içerisine tuz ilave edilir. Suyun da karışıma eklenmesinden sonra, yoğurtlu karışım ocağın üzerine alınır. Karışım kaynamaya başlayana kadar karıştırılmalıdır. Aksi halde karışımın topaklanmaya başladığı görülecektir. Kaynamaya başlayan yayla çorbasının toplam beş dakika kaynaması beklenir. Daha sonra ise bir tavanın içerisinde karıştırılarak yakılan yağ ve kuru nane, yayla çorbasının üzerine eklenir. Artık yayla çorbası servise hazır hale gelmiştir.

Kış aylarında sofralara getirilebilecek sıcacık çorba tariflerinden bir diğeri de acılı çorbadır.

Acılı çorbanın malzemelerini paylaşalım:

Acılı çorba malzemeleri:

Bir demet hindiba,
iki tane taze soğan,
bir tane şalgam,
bir miktar bayat ekmek,
çeyrek tablet et suyu,
yemek kreması…

Acılı çorbanın malzemelerinden sonra acılı çorba nasıl yapılır sorusunun cevabını bulmak için acılı çorbanın tarifine bakalım:

Üç bardak su bir tencerenin içerisinde ısıtılır. Bu arada sebzelerin kabukları soyulup, kü.ük küçük doğranır. Daha sonra, kaynamış suyun içerisine atılan bu sebzelerin, altı hafif olan ateş üzerinde 6 – 7 dakika pişmesi beklenir. Acılı çorbanın içerisine tuzun ve et suyunun da eklenmesi gerekmektedir. Ocaktan alınan acılı çorbanın içerisine yemek kreması eklenir. Sonrasında bayat ekmekler tabaklara dizilir; ve çorba ekmeklerin üzerinde servis edilebilir. Acılı çorbada kullanılacak olan bayat ekmekler, küp şeklinde kesilip kızartılarak da servise sunulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir