Yaz Aylarında Beslenmenize Dikkat Edin

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, nemin ve sıcaklıkların artması, insanların da daha fazla terlemesi ve sıvı kaybetmesi ile bütünleşti. Hal böyle olunca, vücudumuzun sıvıya ve suya duyduğu ihtiyaç, yaz aylarında daha fazla artış gösterdi. Uzmanlar, yaşanan sıvı kaybının, ayran, meyve, meyve suyu, ve bitkisel çaylarla telafi edilebileceğini söyledi. Sütlü tatlılar da bu anlamda işimize yarıyor; ancak sütlü tatlıların risk faktörü içerdiğini de unutmamak gerekiyor…

Yaz aylarında günlük su tüketimi, en az 1.5 litre olmalı. Ancak, Akdeniz bölgesi, Çukurova bölgesi gibi özellikle sıcak bölgelerde yaşayan kişilerin günlük tüketmeleri gereken su miktarı, 2 – 2.5 litreye kadar çıkartılmalıdır. Bununla birlikte, içeriğinde lif olan yaz meyvelerinden de faydalanılmasının büyük önemi bulunmaktadır. Kiraz, üzüm, karpuz gibi meyvelerin içerisinde, hem bol miktarda lif bulunmaktadır; hem de mineral bakımından zengin yaz meyveleridirler. Mineral bakımından zengin yaz meyvelerinin tüketilmesi, sıcak ve nemli yaz aylarında terle birlikte kaybedilen minerallerin geri alınması bakımından da büyük fayda sağlayacaktır.

Yaz aylarında, domates ve salatalık gibi hafif yiyecekler de, her öğün, sofralarımızda bulundurmamız gereken şeylerdendir. Çünkü, domates ve salatalık, kalori bakımından da düşük değere sahip olmaları nedeniyle, kilo aldırmak gibi bir soruna neden olmayacaklardır.

Yaz aylarında sağlıklı beslenmek; ve sağlıklı olmak için, kişilerin çok fazla yemek yememesi de gerekmektedir. Bu kesinlikle öğün atlamak olarak adlandırılmamalıdır. Günlük üç ana öğün mutlaka tüketilmeli; eğer yapılabiliyorsa ara öğünler de tüketilmelidir. Bu sayede kişilerin fazla yemek yememesi, çünkü acıkmamaları sağlanacaktır. Bütün bunlarla birlikte, az yağlı gıdaların tüketilmesine; ve kaybedilen sıvıların geri alınması için de bol sıvı tüketmeye özen göstermek gerekmektedir. Sıvı tüketiminin az olması, böbreklerde ve tansiyonda meydana gelecek olan sağlık sorunlarına neden olacaktır.

Uzmanlar, yaz aylarında, sütlü tatlıların, en sağlıklı besinler arasında olduğunu belirterek ekliyorlar: sütlü tatlılar arasında en sağlıklı tatlı dondurma olabilir; ancak dondurma uygun şekilde saklanmazsa, gıda zehirlenmelerine kadar neden olabilmektedir. Bu nedenle, dondurma alacak olanların, güvenilir bir marka almaları gerekmektedir; ve bununla birlikte, iyi muhafaza edildiğinden de emin olunmalıdır.

Besin zehirlenmesini en sık yaşayan kişiler, çocuklar, yaşlılar, hamilelerle bebek emziren kadınlardır. Bu kişilerin, beslenmelerine daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir. Açıkta satılan gıdaların alınmaması önerilirken, bununla birlikte kapalı dahi olsa, temiz olmayan hiç bir gıdanın tüketilmemesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir