Yaz İshallerinden Korunmak İçin Bunlara Dikkat Edin

Yaz mevsimi, sıcakların yoğun olduğu zamanlar olması nedeniyle, pek çok salgın hastalığın, bulaşıcı hastalığın; ve hatta yaz ishallerinin sıklıkla görülmesine neden olmaktadır. Yaz ishalleri ve bulaşıcı hastalıklardan korunmak için ise bir takım noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Yaz ishallerinden korunmak için, her şeyden önce sağlıklı beslenmek, temizliğe önem vermek; ve sineklerden korunmak büyük önem taşımaktadır. Yaz ishallerinden korunmak için dikkat edilmesi gereken bu noktaların genel açıklamalarının ardından, bu konunun, yetkili ağızlar tarafından yapılan açıklamalarına kulak verelim.

Bir takım belirtiler vardır: ishal, kusma ve ateş ise bu belirtilerin başında sayılmaktadır. Bu belirtiler bizlere, gastroenterit adı verilen mikropların vücudumuza girmeye başladığını göstermektedir. Ağız yolu ile bulaşabilen mikroplar, deniz ve havuz sularının yutulması; ve sivrisineklerin taşıyıcı etkisiyle, farkedilmeyen şekillerde bizlere bulaşabilmektedir. Yaz ishallerine ve bulaşıcı hastalıklara yakalanmamak için ne gibi önlemler almamız gerektiğine de kısaca göz atalım:

Yaz ishallerine ve bulaşıcı hastalıklara yakalanmamak için, kabuğu soyulabilen yiyeceklerin kabuklarının soyularak yenilmesi; kabuğu soyulamayan yiyeceklerin ise iyice yıkanmadan tüketilmemesi gerektiği belirtilmekte. Bu noktaya kısa bir yorum eklemek gerekirse: kabuğu soyulabilen bazı yiyeceklerin kabuklarının da sağlığa faydalı olabileceğinin unutulmaması gerekmekte. Kabuğu soyulabildiği halde, kabuklarıyla yenildiğinde daha fazla vitamin sağlayabilecek olan yiyeceklerin, sirkeli su ile yıkanarak, kabuklarından da faydalanılabileceğini hatırlatıyoruz.

Yaz ishalleri ve bulaşıcı hastalıklardan korunmak için, kesinlikle çiğ et yemememiz, az pişmiş etten dahi uzak durmamız gerekiyor. Bunun yanında, çiğ ya da az pişmiş süt içmekten de kaçınmamız gerekmektedir. Yaz ishallerinden korunmak için, yemeklerden önce ve sonra, tuvaletten çıktıktan sonra, ellerin mutlaka iyi bir şekilde yıkanması gerekmektedir. Bunun yanında, bulaşıcı hastalıklardan korunmak için genel temizlik kurallarına uymanın da büyük bir önemi bulunduğunu söylemekte fayda görülmektedir. Yaz aylarında sıklıkla karşı karşıya kaldığımız sivrisineklerden de uzak kalmamız korunmamız gerekmektedir. Yaz ishallerinden korunmak için, sineklerin, başka mikroplu insanlardan sonra sizi ısırdıklarını; ve o mikrobu size de bulaştırabilme olanaklarının bulunduğunu hatırlatmamız yeterli olacaktır.

Yaz ishallerinden korunmak için; ve bulaşıcı hastalıklardan korunmak için en güvenilir gıdalar yoğurt, tencerede pişirilmiş et yemekleri; zeytinyağlı yemekler ile sebze yemekleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir