Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır? Bebek Nasıl Yıkanmalı?

Yeni doğan bebeği yıkamak annelerin korktuğu bir durumdur. Bu konumuzda sizlere yeni doğan bebek nasıl yıkanır, banyo sonrası bakım nasıl olmalıdır sorularına yanıt vereceğiz.

Bebek Nasıl Yıkanır, Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır

Yeni Doğan Bebeğin Göbeği Düşmeden Yıkanmalı mıdır?

Bebeğin yaş  grubuna göre değişkenlik gösterebilir. Mesela ilk 2 haftalık bebeklerin küvet banyosunda yıkamak istemeyiz. Şimdi bebek doğduğu zaman hastanelerde mesela sezeryanla olsun normal doğumla olsun bebek odasında yıkanmakta aslında görüşlere göre bebeğin vücudunu saran onu örten verniks kazeoza denilen bu bebeğin üzerindeki beyazımsı yapışkan madde bunun bağışıklık sistemi içim önemli olduğu biliniyor. Buna rağmen enfekte olmasın diye bebeği doğduktan sonra yeni doğan odasında yeni doğan hemşireleri yıkıyor. Daha sonra ne yapılacağı konusunda görüş ayrılığı var. Bir grup bebeğin göbeğinin düşmesine gerek yoktur yıkayabilirsiniz derken bir grupta bir bebeğin göbek kordonu kurumadan ve düşmeden yıkanması enfeksiyon yönünden zemin hazırlayıcı bir nokta olabilir. Çünkü göbek vücudun dışarıya açıldığı bir kapı şeklindedir. Yani mikrop girebilir. Göbek kordonun ucundaki göbekle birleşen nokta enfeksiyon kapabilir şeklinde düşünerek kordon kuruyup düştükten sonra yıkanmanın daha uygun olduğu görmektedir. Yani bebeğinizi yıkayabilirsiniz ama yıkadıktan sonra bebeğinizi kuruladıktan sonra göbek kordonunu açıkta bırakmakta yarar var. Bebeğin bunun dışında yıkanması sırasında iyi bir şekilde tutulması dengeli tutulması gerekir. Tercihen ilk ayda bebeğin 2 kişi tarafından yıkanması en iyisidir. Bebeğin banyo suyunun 37 derece gibi olması iyidir. Dirseğinizle kontrol edebilirsiniz. Mümkün olan en kısa sürede bebeği yıkayıp çıkarmak gerekir. Çünkü eğer hele küvette bebek için hazırlanan su varsa her 5 dk bir bu ısıyı kaybedecektir.

Daha büyük bebeklerde anne baş boyun kontrolünü sağladıktan sonra anne kendisi de bebeği yıkayabilir. Ama yeni doğan bebeklerde hem anne korktuğu için hem bebek için daha iyi olduğu için 2 kişi yıkamasında fayda var.

Bebek önce yüzü koyun olarak tutuluyor ve

YouTube Preview Image
YouTube Preview Image
YouTube Preview Image

Bebeğin Banyo Suyu Kaç Derece Olmalı?

Bebeğinize banyo yaptırırken su ısısı 35-37 derece arasında olmalıdır. En uygun ısı 36 derecedir. Eğer bebek hasta ise ve ateşi varsa 35 derece olabilir. Banyo suyu ısısı 40 dereceyi asla geçmemelidir. Mümkün olan en kısa sürede bebeği yıkamak gerekir.

Banyo suyu iyice kaynatılıp ılımış şebeke suyu olabilir. Ama 6 ay süresinde bir bebeğin yüzünden başından dökülen suyun içme suyu olması tercih edilir. Çok fazla bir su gitmiyor. Bebeklerin 6 aya kadar bağışıkları düşük olduğu için daha dikkat etmek gerekir. İlk 6 ay dikkat etmek gerekiyor. 6 aydan sonra evde yerde oynayabilir.

Bebeğin yıkandığı odanın da normal oda ısısına göre biraz daha yüksek olması lazım 22 ile 25 derece bizim tercihimiz 25 derece tercihen banyoda yıkayın önce bir ısıtıcı ile mevcut ısıyı artırın çünkü bebeği soyacaksınız ve bebeği yıkayacaksınız.

Bebeğin önce başını yıkıyoruz. Bebeğin başına 1 kaç damla bebek şampuanı kullanabilirsiniz. Ama bir bebeğin başını vücudunu her gün şampuanla yıkamamanız lazım deriyi kurutabilirsiniz. Haftada 2 kez şampuanla saç yıkamak yeterlidir. Başının yıkanmasında  bebek yüzü koyun olduğu zaman bebeğin gözleri, kulakları da korunmuş olur. Bebeğin kulaklarına su kaçmasından korkmayın gerçekten kaçmaz. Başı yıkandıktan sonra bir tülbentle bebeğin başı kurulanabilir. Bebeğin vücudunu elinizle okşar gibi yıkayabilirsiniz. Sonra bebeği çeviriyoruz yavaşca biraz şampuan alıp boynu koltuk altları, bacakları, genital bölgeye kız çocuklarda dikkat etmek lazım çünkü idrar yolun iltihabı komşuluk yolu ile %85 oranında bulaşır. Kız çocuklarda genital bölgeyi iki de bir sabunlamak gereksizdir. Su ile temizlenmesi yeterlidir. Erkek çocuklarda ise pipilerinin ucundaki sünnet derisi 2 yaşına kadar yapışık durumda olabilir sonra kendiliğinden geriye doğru gelebilir onun için kız çocuklarında genital bölgeyi duru su ile yıkamanız lazım. Erkek çocuklarında ise pipilerindeki deriyi siz çekmeyin fazla yapışıklık olursa bunu çocuk doktoru veya çocuk cerrahi doktoru temizleyebilir.

Bebeği kurularken havlunun içine tülbent koyarak kurularsınız. Bebeği üşütmeden hemen sarın bebeği oda ısısında giydirin.

Küvet banyosunda durulama suyuna geçerseniz bebek yağından durulama suyunun içine bir kaşık dökerseniz bundan sonra bebeğin vücuduna bakım yapmanız gerekmeyebilir çünkü cildi yumuşatmış olursunuz ancak bebeği küvet banyosu şeklinde yıkıyorsanız bebekte kız çocuğu ise bebeğin vücudundan akan kir suyun içine geçeceği için kız bebeklerinde idrar yolu iltihabına zemin hazırlayabilir. Eğer bebekte idrar yolu bir kez tespit edilmiş ise bu küvet banyolardan tamamen vazgeçin. Bebeği mümkün olduğu kadar dik pozisyonda ve yukarıdan suyu dökerek yıkamaya çalışın. Yatay olarak yaptığınızda veya bebeği küvetin içine daldırdığınızda bebeğiniz enfekte olabilmektedir.

Banyo Sonrası Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

YouTube Preview Image

Daha sonra bebek yağı kullanmaz iseniz bebeğiniz bebek losyonu ile masaj şeklinde losyonu sürebilirsiniz bu masajlar çok önemlidir. Çünkü kan dolaşımını ve lenf dolaşımını artırırlar bağışıklık sistemini yükseltirler vede bebeğin cildinin dümdüz ipek gibi olmasını yardımcı olurlar. Bebeğin göğsüne losyonu sürerken göğsün iç kısmından dışarı doğru bir masaj yapabilirsiniz. Yukarıdan aşağı yapabilirsiniz. Yuvarlak yumuşak hareketlerle ovabilirsiniz kollarına losyon sürerken aşağı yukarı olarak sürebilirsiniz. El parmaklarını yavaş yavaş çekerek masaj yapmayı unutmayın. Lenfatik dolaşımı düzenlersiniz. Bu masajı yavaş yavaş yapın çok çekmeyin.

Bebeğin altını bezlemeden önce koruyucu bir organik bir krem sürebilirsiniz. Yada hiç bir şey sürmeyebilirsiniz. Bebeğin göbeği düşmediyse göbek dışarıda kalacak çünkü kordonun ıslanmaması için ve de kuruması için genelde %70 lik alkol solüsyonu veya antiseptik solüsyonlar kullanılır. Antiseptik solüsyonlar kullanırken etraf deriye çok fazla bulaştırmayın çünkü kimyasal tahriş yapabilirsiniz. Bebeğin bezini sık sık açarsınız eğer losyon, krem sürmüyorsanız daha sık açmanız lazım çünkü pişik olmasını istemiyoruz. Pişik zaman içinde mantarlaşmaya gidebilir veya mikrop olabilir dolayısıyla bebeğin altını bu şekilde yapıyoruz bebeği giydireceğiniz kıyafet 2 li bir kıyafet olsa iyi olur.

Banyodan sonra eldiven giydirin ama sonra çıkartın eldiven giymesin yüzünü gözünü tırmalasa da istemiyoruz. Eskiden tırnak kesmek 1.ayın sonunda idi şimdi istediğiniz zaman tırnak kesebilirsiniz. Tırnak kesmek için en iyi zaman bebek uyurken dir. Bebek tırnak makası ile etini kesmemeye dikkat edin. Bebeğin dokunmasını istiyoruz.

Bebeğiniz çok üşüdüğü zaman bebeğin ayak tabanlarına avuç içlerine mutlaka masaj yapın. Bu bağışıklığı da artırır. Bebeği rahatlatır çok ağladığı zaman da bunu yapabilirsiniz.

Prof.Dr. Hilal Mocan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir