Yeşil Çay İle Saç Maskesi

Kanal D’nin sunuculuğunu Zahide Yetiş ve Op. Dr. Aytuğ Kolankaya’nın yaptıkları sağlık programı “Doktorum”da 18 Eylül 2012 bugün, Biyolog ve Kozmetolog Pervin Bulgak yeşil çay ile yapılan saç maskesi tarifi verdi.

Boyalı Saçlara Doğal Maske Yeşil Çay Maskesi

Yarım çay bardağı yeşil çay (antioksidan)
1 Yumurtanın sarısı
1 tatlı kaşığı çam terebentin esansı
1 tatlı kaşığı susam yağı

Yeşil çay ve çam terebenti yumurtanın kokusunu alacaktır.

Yumurtanın sarısı protein bakımından zengindir. O proteinde saç diplerine gereklidir. İçerisine 1 tatlı kaşığı çam terebentin esansı koyuyoruz. Çam terebentin esansı çam kokulu dur. Saç diplerinizdeki gözenekleri açacaktır. Bir tatlı kaşığı da susam yağı ilave ediyoruz ki saçlar beslensin güzelce karıştırıyoruz.

Bunu sadece saç derisinde atopik dermatit yani açılan aşırı kuruma ile beraber seyreden bir rahatsızlığınız varsa kullanmayınız.

Saçınıza bone takıp saçlarınıza sürebilirsiniz. Fırça ile sürünüz fırçanız yoksa parmaklarınızın ucu ile saç derisine sürün. Bone yoksa streç filmde kullanabilirsiniz.

Bunu herkes kullanabilir. Sadece apotik dermatit varsa kullanmayınız.  Bu malzemeleri karıştırıp saçınızda bone ile yarım saat bekletirseniz saçı besleyecektir. Parmaklarınızın ucu ile masaj yaparak süreceksiniz. En az 15 dakika maksimimun 45 dakika kalacak bu süreyi geçirmeyeceğiz. Fazla beklerse çam terebenti saçı tahriş eder. Çam terebenti yüksek miktarda mentol içerir. 

Bunu en sık haftada 1 kez yapabilirsiniz daha fazla yapılmasına gerek yoktur. Bu maske yıpranan saçları güzelleştirir.

Çıkarırken önce su değdirmeden saçımıza şampuan sürüp yıkayacağız. Şampuanı saçımıza bulaştıracağız. Olabildiğince      soğuk su ile saçımızdan arındıracağız ki güzelce soğuk su saçımıza değdiği için dolaşım hızlansın.

Kullandığınız su çok kireçli ise 2 su bardağı kadar durulama suyuna 1 tatlı veya yemek kaşığı kadar elma sirkesi ilave ederseniz o kireci de nötralize ederek saçınızın matlaşmasınıda engelleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir