Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay içindeki aktif maddeler kateşinler, epigallokateşin gallat (EGCG) gibi flavonoidler, polifenoller vardır. E vitamini açısından zengindir, Yeşil çay da krom, manganez, selenyum ve çinko gibi ve bazı phytochemical bileşikler karotenoidler, tokoferol, askorbik asit (C vitamini), mineraller bulunur. Güçlü bir antioksidandır içerisindeki mükemmel bileşenler sağlıklı yaşam için doğanın bize sunduğu armağanlardır.

yesil-cay-faydalari

Yeşil çay birçok faydası ile uzmanlar tarafından tüketmemiz için önerilmektedir. Önerimiz yaprak halinde satılan yeşil çayları tüketmenizdir.

Yeşil çay nasıl demlenir veya tüketilir?

Yeşil çay kaynatmadan üzerine kaynamış su ekleyerek demleyiniz. Demeleme süresi 2 dk’dan az 6 dk’dan fazla olmamalıdır. Ortalama ölçü her fincan için bir tatlı kaşığıdır. Su kaynama noktasına geldiğinde altını kapatın kaynadı ise çayın üzerine dökmeden 5 dk dinlendirin.  Şeker koymadan içiniz. ( şekersiz içemeyenler az miktarda  ekleyebilir.) Bal ile de tatlandırabilirsiniz bu şekilde tatlandırılması daha iyi olacaktır. Zencefil, limon yaprakları yada nane ekleyerek birlik de içebilirsiniz. Sabah aç karına ve yatmadan önce aç karna içerseniz çok faydalıdır. Yemeğin üzerine tüketmeyiniz.

Yeşil çayı günde ne kadar tüketebiliriz?

Yeşil çayı hiç içemeyenler günde bir fincan normal olarak günde 2-3 fincan içilebilir. 5 fincandan fazlası ile zarar verebilir. Burda önemli bir uyarı ise yeşil çay asla sıcak içilmemelidir. Antioksidan içerdiği için yemek borusu kanseri oluşumunu hızlandırabilir.

Yeşil çayın faydaları

Yeşilçayın faydaları hakkında bilinenler son yıllarda yapılan araştırmalarla daha da artmıştır. Japonların uzun yıllar yaşamasının temel nedeni olarak yeşil çay tüketimi gösterilmektedir. Yeşil çayın bir tedavi yöntemi olmadığı destekleyici alternatif bir yöntem olduğu unutulmamalıdır.

Yeşil çay insan hayatını uzatarak sağlığımız için faydalıdır.
Diyet yapanlar, zayıfalamak isteyenler yeşil çay kullanabilir.
Anti hipertansif etkisi, anti bakteriyel etkisi, antiviral etkisi ve nöroprotektif etkisi vardır.
Yeşil çayın 30 dan fazla kanıtlanmış faydası bulunmaktadır.
Kalp rahtsızlığı olanlar, Obezite, Parkinson, Alzheimer gibi hastalıklar bazı kanser türlerinde yeşil çay çok ama çok faydalıdır.
Japon bilim adamı Prof. Shinichi Kuriyama 4 yıl süren bir araştırmadan sonra yeşil çayın kalp hastalıklarına iyi geldiğini keşfetmiştir. Kuriyama’nın Japonya’daki Tohoku University in Sendai adlı üniversitesinde yaptığı yeşil çayla ilgili araştırmalara göre: (ilk 6 madde)
Günde 5 fincan ve daha fazla yeşil çay içenler günde 1 fincandan az Yeşil Çay içenlere göre tüm hastalıklardan ölme oranları % 16 daha düşüktür. Yani Günde 5 fincan çay içenlerin ölüm riskleri %16 daha azdır.
Günde 5 fincan çay içen kadınlar diğer kadınlara oranla %31 oranında kalp hastalıklarından korunmuş olurlar.
Bu da demektir ki kadınlar yeşil çayın sağladığı faydalar konusunda, erkeklerden daha avantajlıdırlar.
Yapılan bu araştırmaya göre Siyah çayın da çok az bir faydasının olduğundan bahsedilmiştir fakat yeşil çay kadar etkili antioksidanlar içermemektedir.
Yeşil çayın Kansere faydası olduğu tespit edilmiş fakat Kardiyovasküler rahatsızlıklar (kalp hastalıkları) konusunda çok daha etkili olduğu belirlenmiştir.
Yeşil çayın içindeki Polifenol adlı antioksidanlar Kalp hastalıkları için son derece faydalı eşsiz bileşenler içerir
Kalp hastalıklarını önlemede ve yavaşlatmada yeşil çay içenler içmeyenlere göre %26 daha az risk taşımaktadırlar.
Bakteriyel ve viral hastalıklara karşı direnç sağlar.
Nörodejeneretif hastalıkların önlenmesinde etkilidir.
Alerjilere iyi gelir
Artrit’ e iyi gelir
Kemik- mineral yoğunluğunu arttırır
Bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur.
Grip belirtilerini ve soğuk algınlığının yok etmede önemli bir yardımcıdır.
Meme, pankreas, yumurtalık, kolerektal, ağız, kolon ve prostat kanseri gibi çeşitli kanser türlerine karşı müdahalede yeşil çay faydalıdır.
İltihapları ve ödemleri engeller
Diyabetle mücadelede yeşil çay size faydalı olabilir.
İnmeleri engellemede etkilidir.
Zindelik verir.
Kan basıncını düzenler.
Obezite ve damar hastalıklarında dengeli beslenme ve egzersizle birlikte uygulandığında çok faydalı sonuçlar vermektedir.
Şeker hastalığını önlemede son derece faydalıdır.
Alzheimer hastalığına ve hafıza bozukluğuna faydası araştırılmaktadır.
Parkinson hastaları için muhakkak kullanılması gereken bir bitkidir.
Diş çürümesini engelleyicidir.
Serbest radikallerden vücudu korur.
Lösemi’de gerileme sağlar.
Böbrek taşlarının düşürülmesinde etkilidir.
Yorgunluğun önlenmesi etkilidir
Berberi hastalığının tedavisinde kullanılmıştır.
Migreni hafifletir
Ağız kokusunu giderir
Boğazımıza ferahlık hissi verir.

Yeşil çay’ın zararları ise sık idrara çıkma, bulantı , kusma, uykusuzluk, kafeine hassasiyeti olanlar içmemelidir. He ne kadar kalp hastalıklarına iyi geliyor olsa da kalp, böbrek hastalıkları olanlar, psikolojik rahatsızlığı olanlar, pıhtılaşma sorunu yaşayanlar ve kanser hastaları doktorlarına mutlaka danışmalıdırlar. Hamile kadınlar, bebek emzirenler doktorlarına muhakkak danışmalıdırlar. Yeşil çayın erkeklere zararlı olduğu konusunda bazı sitelerde bilgiler yer alsada bu konuda  bilimsel bir bilgiye rastlamadık.   Sadece kadınların yeşil çaydan organizma olarak daha çok faydalandıklarını söyleyebiliriz.

One Comment on “Yeşil Çayın Faydaları”

  1. Yeşil çay, çarpıntısı olanı rahatsız eder. Yeşil çayın tansiyonu yükseltme eğilimi olduğu unutulmamalı

    Hipertansiyonu ve çarpıntısı olanları rahatsız edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir