Yılbaşı Gecesi Nasıl Beslenmeli? Sağlıklı Yılbaşı Sofrası Nasıl Olmalı?

Yeni yıl yaklaşırken, yılbaşı gecesinde tüketilecek olan gıdaların sağlık açısından uygun olması büyük önem taşıyor. Özellikle yılbaşında yağlı ve tatlıların sık ve bol miktarda tüketilmesi sağlık açısından birçok risk doğurmakta.

Sağlıklı Yılbaşı Menüsü, Yılbaşı Gecesi Nasıl Beslenmeliyiz, Yılbaşı Gecesi Nasıl Beslenmeli Sağlıklı Yılbaşı Sofrası Nasıl Olmalı, Yılbaşı Menüsü, Yılbaşı Yemekleri
Sağlıklı Yılbaşı Menüsü, Yılbaşı Gecesi Nasıl Beslenmeliyiz, Yılbaşı Gecesi Nasıl Beslenmeli Sağlıklı Yılbaşı Sofrası Nasıl Olmalı, Yılbaşı Menüsü, Yılbaşı Yemekleri

Bu yazımızda Sağlıklı Yılbaşı Sofrası Nasıl Olur, konusu hakkında bilgiler sunacağız.

Yılbaşı sofrası için seçilecek gıdalarda yapılacak ufak değişiklikler ile tüm bu riskleri ortadan kaldırabilirsiniz. Yeni yıla sayılı günler kala, kimimiz evinde, kimilerimiz ise dışarıda eğlenmenin hesaplarını yapıyor. Herkesin ortak düşüncesi ise yeni yıla dilediğince yenilerek, içilerek mutlu bir şekilde girilmesi olarak görülmekte. Fakat yeni yıla sağlıklı bir şekilde girebilmek için yediğimiz ve içtiklerimize dikkat etmemiz gerekiyor.

Yılbaşı Gecesi Nasıl Beslenmeliyiz? Sağlıklı Yılbaşı Sofrası Nasıl Olmalı? 

Yeni yıla sağlıklı girebilmek ve sağlıklı yılbaşı sofrası hazırlayabilmek için bu önerilere dikkat edin.

Yılbaşı gecesinden önce metabolizma hızınızı artırabilir ve daha fazla enerji harcayabilirsiniz.

Öğünlerinizi yeniden düzenleyin ve en az altıya bölün. Öğün aralarında 2, 4 saat olacak şekilde öğün atlamadan yemeğinize dikkat edin.

Daha sık ve daha düzenli olarak tempolu yürüyüş gerçekleştirin. Bu sayede hem metabolizma hızınız artacak hem de daha sıkı bir görünüme sahip olacaksınız.

Uyku düzeninize dikkat edin, erken yatıp erken kalkmaya özen gösterin.

Aç kalmamaya ancak öğünlerinizi atlamamaya özen gösterin. Karnınız acıktıkça ufak aperatifler alabilirsiniz. Öğle yemeğinizde bir kase çorba, salata ve yoğurt tüketmeye çalışın.

Akşam yemeği öncesinde ise yağsız bir tost veya birkaç bisküvi yiyerek açlığınız bastırabilirsiniz.

Akşam yemeğinde ise bitki çayları içmeye çalışın.

Yılbaşı gecesinde bunlara dikkat edin.

Yılbaşı gecesinin o coşkusu içerisinde kısa sürede yağlı ve tatlı türleri tüketmek yerine daha hafif ve sağlıklı yiyecekler tüketilmeli. Aşırı yağlı ve tatlı tüketimi nedeniyle hazımsızlık, bulantı ve ishal gibi sorunlar yaşamanız olası.

Akşam yemeğinde mutlaka protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminlerce dengeli bir yemek listesi hazırlayıp, bunları tüketmeye özen gösterin.

Öğün içerisinde salata, beyaz et, kurubaklagiller, süt, yoğurt grubu ürünler tüketmeye çalışın.

Yılbaşı yemeğinde ise katı yiyecekler, yağlı ve tatlılardan uzak durmaya çalışın.

Çok Alkol Aldıktan Sonra Ne Yapmalı?

Akşam yemeğinde alkol içerikli içecekler tüketecekseniz, saatte 1 kadehten fazla içmemeye ve aç olmamaya özen gösterin.

Alkol aldığınız sürece ve sonrasında mutlaka su tüketimini gerçekleştirin.

Susuz kalmamaya dikkat edin. Böbreklerin su tutmasını sağlayan hormonlar alkol alındığında etkisiz hale geliyor. Alkol alındığında idrar yolu ile tüketilenden daha fazla su kaybı olur.

Meyve suyu tüketebilirsiniz. Ayrıca tuzlu bir et suyuna çorba hem midenizin rahatlamasına yardımcı olur. Kaybedilen elektrolitlerin geri kazanılmasında faydalıdır.

Baharatlı, acı sirkeli ve yağlı yiyeceklerden uzak durun.

Yılbaşı gecesi için ideal seçimler

Sebze, kurubaklagil ve yoğurt ile hazırlanan mezeler,

Izgara, haşlama ya da fırında pişirilmiş hindi, tavuk.

Esmer ekmek ve az yağlı bulgur pilavı.

Tatlı seviyorsanız meyveli tatlıları tercih edebilirsiniz.

Yılbaşı gecesi sonrasında yapılması gerekenler

Yukarıda yer alan tüm önerileri yılbaşı gecesi öncesinde ve sonrasında uygulayabilirsiniz. Ayrıca yılbaşı gecesinde alkol almışsanız mutlaka sıvı tüketiminizi artırmalısınız.

Yeni yılın ilk gününde kendinizi sağlıklı ve dinç hissetmek istiyorsanız yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin. Ölçülü olun. Karnınız açken alkol almayın. Yemek yediğinizde alkolün ince bağırsaklara gitmesi daha uzun süreceğinden alkolün  emilimi gecikir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir