Yorgunluğa Ne İyi Gelir? Yorgunluk Gideren Yiyecekler

Kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Mevsim geçişleri sizi olumsuz mu etkiliyor? Yeterince dinlenmiyor ve beslenmenize dikkat etmiyor musunuz? Genellikle çeşitli vitamin ve minerallerin eksikliğinde yorgunluk ve halsizlik sizi etkilemektedir. Bu yazımızda yorgunluk gideren yiyecekler, yorgunluğa ne iyi gelir, yorgunluğa iyi gelen bitki çayları ve yorgunluktan kurtulmak için neler yapmanız gerektiğine yer vereceğiz.

Yorgunluğu Gideren Yiyecekler, Yorgunluğa Ne İyi Gelir, Yorgunluğa İyi Gelen Bitki Çayları, Yorgunluktan Kurtulmak İçin, Yorgunluğu Gideren Çaylar

Yorgunluk Gideren Yiyecekler

Bazı besinlerin yorgunluğu giderdiği bilinen bir gerçek. Bu gibi sorunlardan kurtulmak için bu besinlerin tüketilmesi kadar doğru ve kararında tüketilmesi de önemlidir. Aşağıda bazı besinler ve hangi dozlarda tüketilmeleri gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Süt ve süt ürünleri;

Süt ve süt ürünleri, yorgunluğa karşı sıkı dinginlik hissi vermektedir. B2 vitamini, demir, potasyum, krom ve iyot bakımından zengin süt ve yarım yağlı süt ürünleri mutlaka her gün tüketilmeli.

Kuru baklagiller;

B1 ve B2 vitamini bakımından zengin olan kuru baklagiller, demir ve potasyum içeriği ile yorgunluğa ilaç gibi gelecektir. Kuru baklagiller lifli içeriği sayesinde vücudun daha dinç ve diri olmasını sağlamaktadır.

Balık;

Uzmanlar haftada 2-3 kez balık tüketilmesi gerektiğini söylemektedir. Balık, demir, krom, selenyum ve iyot mineralli içeriği ile yorgunluğa karşı iyi etki yaratmaktadır.

Yorgunluktan kurtulmak için;

Yorgunluktan kurtulmak için tüketmeniz gereken belli başlı besin maddeleri bulunmaktadır. Yukarıda yer alan besinler dışında;

Elma, üzüm, kivi, kayısı gibi meyveler, maydanoz, lahana, bezelye, mantar, soğan ve turp gibi sebzeler tüketmelisiniz. Ayrıca, alkollü, gazlı içeceklerden uzak durmak yararınıza olacaktır.

Yorgunluğa iyi gelen bitki çayları

Yorgunluğa iyi gelen bitki çayları arasında ilk sırada karanfil yer almaktadır. Birçok kişinin karanfil kürü olarak da bildiği bu doğal çay, yorgunluk ve halsizlik hissine karşı yararlı etkilere sahiptir. Yorgunluğa iyi gelen bitki çayları şunlardır.

1) Kuşburnu çayı,

2) Anason çayı,

3) Elma çayı,

4) Yeşil çay,

5) Rezene- anason çayı.

Yorgunluğa ne iyi gelir?

Yorgunluğa ne iyi gelir sorusu uzmanlara en sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Yorgunluğa karşı alabileceğiniz basit ama etkili öneriler arasında;

* Düzenli beslenme,

* Yeterli ve kararlı uyku düzeni,

* Spor ve çeşitli sosyal aktiviteler yorgunluğa karşı alabileceğiniz basit ancak uzun dönemli önerilerden bazılarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir