Yorgunluk Hayatın Rengini Alır Bizden

İki çocuğum var ve onların enerjisine hep hayran kalırım. İnanın ben onları izlerken yorulurum ama onlarda en ufak bir yorgunluk belirtisi yoktur. Zorlamasam uyumayacaklar geç saatlere kadar o koşturmalardan sonra bile. Ama onları izlerken birşeyi daha farkediyorum: Çocuklarım hayattan zevk alıyorlar. Ya da o kadar enerjik ve hareketli olmak hayatlarını renklendiriyor.

Ben çocukken bir komşumuzun çok yaşlı bir kayınvalidesi vardı. Yaşlı dediğime bakmayın, kadın o yaşına rağmen hiç yerinde oturmaz. Sürekli bir yerlere koşturur, her yere yürüyerek gitmeye çalışırdı. Diğer bir deyimle oturmamak için kendisine sürekli bahaneler uydururdu. Ama o teyzenin koşturmalarından çok, gülüşü ve kahkahaları aklımda kaldı. Kadın o kadar neşeliydi ki, o kadar pozitif bir insandı ki, gittiği her yerde mutlaka kahkaha olurdu. Nasıl derdim kendime, nasıl hem yaşlı hem genç olabilir insan? Şimdi anlıyorum, hareketli olmak bunun yolu. Rengarenk olabilmenin yolu hareketli olmaktan geçiyor. Hareketli olabilmenin yolu da sağlıklı olmaktan…

saglikli yasam

Peki bizim kendimizi yorgun hissetmememiz için neler yapmamız gerekiyor? Hayatımızdaki renkleri soldurmamak için nasıl yaşamamız lazım? Şimdi size bunlardan birkaç tanesini yazacağım:

• Sabah kalkar kalkmaz ilk olarak basit egzersizlerle güne başlamak.
• Çok sıkı bir kahvaltı etmek ( sıkıdan kastım çok yemek değil, sağlıklı beslenmek. )
• Gün içinde bol su tüketmek
• Bol bol b vitamini almak ki bu vitamin hayvansal ürünlerin hemen hepsinde bulunur. Ama özellikle yumurtada fazlaca vardır.
• Düzenli uyku uyumak
• Abur cuburlardan uzak durmak

Birkaç gün bu tavsiyelerimi deneyin, hayatınızdaki renklerin canlandığını göreceksiniz…

Aylin Öğretmen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir