Yüksek Sıcaklara Dikkat

Hepimizin istediği bir şey vardır; yaz gelsin, havalar ısınsın, tatil olsun; bunun sonrasında da deniz kum ve kumsal… Ne kadar güzel bir ruya öyle değil mi? Ve gün gelir sıcaklar bastırmaya başlar… Havaların ısındığı bu günlerde ise, ruyamız her ne kadar gerçek olsa da, sıcakların aynı zamanda, tehlikeli olduğunu; ve güneş çarpması gibi risklerin bulunduğunu da akıllardan çıkartmamak gerekmektedir. Sıcaklarda dikkatli olmamız gerekmektedir ama; risk grupları var mıdır; neler yapmamız gerekir, bu konulara biraz değinelim.

Her yaz mevsimi geldiğinde, sıcakların bizleri olumsuz etkilediğini görürüz. Ancak dikkatimizi hep şu çekmiştir: güneş altında fazla kalmamız aşırı sıcaklara neden oluyor… Oysa ki bu yanlış. Güneş altında uzun süre kalmak, bizim, güneş çarpması sorunu ile başbaşa kalmamıza neden olurken; aşırı sıcaklara güneş altından da maruz kalabileceğimizi bilmemiz gerekir. Sıcak çarpması için güneş tek etken değildir…

Yüksek sıcaklıklara karşı bir takım araştırmalar yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar dahilinde elde edilen sonuçlara göre, sıcakların sadece güneş çarpması ile kendilerini göstermediği; aynı zamanda da, herkesten daha fazla hasta kişileri etkilediği yönünde. Bu durum da bizlere gösteriyor ki, sıcak lardan hepimiz etkilensek de, hastalar hepimizden daha çok etkileniyor.

Aşırı sıcaklardan etkilenen kişilere bakıldığında, aşırı sıcaklardan en çok kronik hastalığı olanların etkilendikleri görüldü. Kronik tansiyonu olanlar, kronik kalp rahatsızlığı olanlar, sıcaklardan daha fazla etkileniyorlar. Bunun yanında, damar sorunu yaşayanlar; ve diyabet gibi hastalığı olanların da, aşırı sıcaklardan etkilenmeleri söz konusu.

Yaz mevsiminin gelmesi ve sıcakların yükselmesi ile, gözler yeniden sıvı tüketimine kaymış durumda. Sıvı tüketimi ise, içeceklerin ne şekilde olması gerektiği sorusunu akıllarımıza getiriyor. Sıcakların artması ile birlikte, ne içeceğini düşünen kişiler, öncelikle, kalp dostu olarak bilinen; ve bizler için pek çok sağlığa faydalı etkisinin yanında, kolesterolü düşürücü etkisi ile de yeşil çay kullanmayı tercih ediyorlar. Bunun yanında, hem sindirimi kolaylaştıran; hem de hem de zayıflamaya yardımcı form çaylar ile, lif ve vitamin içeren içeceklerden faydalanmak gerekiyor.

Form çaylar, hem kalp dostu olmaları, hem kolesterolü düşürmeleri; hem de zayıflatıcı etkileri ile bunun yanında serinletici etkileriyle de göze çarpıyorlar. Ancak, her ne kadar içecek yönünden avantajlı olsak da, sıcaklarda, özellikle su içmemiz gerektiğini; ve günde en az 2 – 2.5 litre su tüketmemiz gerektiğini aklımızdan çıkartmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir