Zayıflamak İstiyorum

Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyor ancak bunu bir türlü başaramıyor musunuz? Her türlü önlemi almanıza ve tükettiğiniz her gıdaya dikkat etmenize rağmen, istediğiniz sonucu elde edemediniz mi? Ümitsizliğe kapılmayın. Sizinle aynı kaderi paylaşan ve aynı sorunu yaşayan yüzlerce insan var. Gelin birlikte zayıflama yollarına ve çözüm önerilerine göz atalım.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, zayıflama problemi yaşayan birçok kişi, aslında normal ve olması gerektiği gibi beslendiğini düşünüyor. Zayıflamak isteyen ancak bunu bir türlü başaramayan kişiler, genellikle doymuş yağ ya da şeker içerikli ürünler tüketiyor. Tüketmiş olduğunuz besinlerin besin değeri kadar etki derecesi de önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle tüketilen gıdalarda, ne gibi getiri olacağına dikkat ediniz.

1-Zayıflamak isteyenlerin uygulayacağı ve atlamaması gereken ilk kural, düzenli ve programlı bir şekilde kahvaltı yapmak olacaktır. ABD’de yapılan bir araştırmada 1 yıl boyunca düzenli olarak kahvaltı yapan kişilerin, yılsonuna kadar ortalama 6 kg verdiği gözlenmiş. Kahvaltı sırasında kepekli ekmek, lifli gıdalar tüketmek önemli.

Eğer kahvaltı ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, gün içerisinde normal iş saatinizden 10 dakika önce kalkarak kendinize bu zamanı ayırabilirsiniz. Kahvaltıda yağlı yiyecekler yerine lifli gıdalar, meyve ve sebze tüketmek yararlı olacaktır.

2-Birçok kişinin ortak düştüğü hatalardan biriside yeme isteği olmamasına karşın sadece tadına bakmasıdır. Bu süreç, tadına bakma ihtiyacı ile başlayarak, tam bir porsiyona kadar devam etmektedir. Diyetisyenler ise tadına bakmak ya da küçük bir lokma almak olarak adlandırılan bu durumun kilo almanın en temel sebeplerinden birisi olduğunu söylüyor.

Bu gibi bir durum karşısında yapabileceğiniz en ideal şey, tüketmiş olduğunuz ya da tadına baktığınız gıdaların kalori değerini yazmaktır. Yazmış olduğunuz değerler size ne kadarlık bir tüketim gerçekleştireceğinizi söyleyecektir.

3-Şeker ve çikolata, evet şeker ve çikolatayı kim sevmez? Kadınların en çok sevdiği ve en sık tükettiği gıdalardan birisi olan şeker ve çikolata, kilo almanın en temel sebeplerinden birisidir. Ancak sadece doğrudan tüketim olarak gerçekleştirilen şeker ve çikolata kilo almada yeterli etkiye sahip değil. Burada gizli tüketim devreye girerek meyveli yoğurt, aromalı süt gibi ürünler gizli şeker etkisi yaratmaktadır.

Bu gibi bir durum karşısında alabileceğiniz en ideal önlem, aşırı tüketim isteğinizi dizginlemek olacaktır. Eğer şeker ve çikolata tüketmek istiyorsanız bunu haftada bir gün küçük bir porsiyon olacak şekilde gerçekleştirmelisiniz.

4-Aç kalmak, zayıflamak değildir. Aç kalmak, daha fazla gıda ihtiyacı duymanıza neden olacağı gibi, tüketmiş olduğunuz gıdaları daha hızlı bir şekilde sindirmenizi sağlayacaktır. Bu sayede yeniden acıkacak ve yeniden tüketim ihtiyacı duyacaksınız.

Gün içerisinde öğün aralarında atıştırmak yerine, beyaz peynir, doygun ekmek ve kepekli pirinç tüketebilirsiniz. Bu gıdalar sizi gün içerisinde tok tutacağı gibi, öğün aralarında acıkmanızı önleyecektir.

Bu Gıdalar Sizi Tok Tutuyor!

Zayıflamak isteyen kişilerin en önemli sorunu, yaşadıkları iştah sorunudur. Aşırı yeme ihtiyacı duyduğunu söyleyen kişilere birçok uzman, diyet yapmadan önce iştah kapatan gıdalardan ya da ürünlerden tüketmelerini önerir. Eğer sizde bu gibi bir sorun yaşamaktaysanız, aşağıda yazılı olan gıdaları deneyebilirsiniz.

1-Kompleks karbonhidratların iştah kapadığı ve tokluk hissi yarattığı araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bu bakımdan kepek, buğday gibi tahıl ürünleri ile bol meyve ve sebze tüketerek iştahınızı bastırabilirsiniz.

2-Serotonin hormonu, iştahı kapatarak yeme ihtiyacını ortadan kaldırır. Muz, avokado, yulaf ve peynirde bol miktarda bulunan bu salgı, iştahınızı dizginlemenize yardımcı olacaktır.

3-Fındık, ceviz gibi ürünlerle birlikte, brokoli ve tahıl ürünleri tüketebilir, yeterli miktarda krom alabilirsiniz.

4-Bezelye, fıstık ve fasulye’de bol miktarda bulunan albümin stres ve sıkıntı sorunlarını gidererek, iştahı kapatmaktadır.

5-Doğal şeker içerikli meyve tüketerek iştahınızı kapatabilirsiniz. Özellikle uzmanlar çilek ve bal tüketimine dikkat çekiyor.

2 Comments on “Zayıflamak İstiyorum”

  1. Kilolardan kurtulmak için ya az yiceksiniz ya da yemede bi değişiklik yapmayıp sürekli hareket halinde olacaksınız. Ben 100 kiloydum şu anda 68 kiloyum ve inanın hiç yemekten kısmadım yani…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir