Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Zerdeçal Hakkında Bilgiler

Zerdeçalın ne kadar faydalı bir baharat olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Pek çok doktor, kanserden korunmak için; ve kanser tedavisinde zerdeçalın faydalarından; ve tüm diğer baharatlardan daha faydalı olduğundan söz etmektedir. O halde, hepimizin, zerdeçal nedir sorusunun yanıtını bilmemiz gerekmektedir. Zerdeçal, zencefiller ailesine dahil olan bir bitki olarak bilinmektedir. Zerdeçal da zencefil gibi yemeklerin içerisine eklenebilmektedir. Bununla birlikte, zerdeçalın da ilaç olarak kullanılabilmesi durumu söz konusudur.

Zerdeçalın faydaları arasında ilk sırada, kansere karşı etkili olan özelliğinden söz etmek gerekmektedir. Zerdeçalın faydaları arasında yer alan kansere karşı iyi gelmesinin ise, gerçek zerdeçal ile mümkün olacağı bilinmelidir. Gerçek olan zerdeçalın, kavanozun içerisinde ve kirpik halinde satıldığı bilinmelidir. Fakat ülkemizde zerdeçal toz halinde satılmaktadır; ve zerdeçalın faydaları arasında yer alan kansere karşı etkili özelliğinin Türkiye’de bulunan toz zerdeçal için geçerli olup olmadığından emin olunamamaktadır.

Zerdeçalın faydaları arasında, alzheimer ve diyabet hastalıklarına karşı etkili olduğundan da söz edilmesi gerekmektedir.

ZERDAÇALIN YÜKSEK MİKTARDA ANTİOKSİDAN İÇERDİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ.

Zerdeçalın faydaları arasında antioksidan etkisinden de mutlaka söz etmek gerekmektedir. Zerdeçalın antioksidan etkisi, C vitamininden ve E vitamininden daha etkilidir. Zerdeçalın faydaları arasında ayrıca, iltihap giderici özelliğinden de söz edilmesi gerekmektedir. Zerdeçalın faydalarından bir başkası da kalp sağlığına olan olumlu etkileridir. Zerdeçalın faydaları arasında, safrakesesi rahatsızlıklarına karşı iyi gelen özelliğinden de söz etmek gerekmektedir. Zerdeçalın faydaları arasında, cilt yaraları için etkili olan anti bakteriyel etkisinden de söz etmek gerekmektedir.

Zerdeçal kolon kanseri başta olmak üzere her türlü kanser hastalıklarına, diyabet ve enfeksiyon hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Zerdeçalın önemli bir faydası da  bağışıklık sistemini kuvvetlendirip vücudumuzun olası hastalıklara karşı korunma ve direnç kazanması sağlamasıdır.

Zerdeçal özellikle bu östrojen hormonunu beta ve alfa reseptörleri var. Bayanları meme kanserine, erkekleri de prostat kanserine karşı önleyici ve koruyucu gücü bulunmaktadır. Zerdeçalın faydalarından bahsederken bunun bulunmaz bir nimet olduğunu söylemek isterim.

Zerdeçalın tazesi Türkiye’de pek bulunmuyor. Fakat taze olarak kullanılması zor elinizi çok boyar. Gıda sanayinde zerdeçalı boya olarak da kullanırlar. Karaciğer hastalıklarında kullanılır. Birde Alzheimer beyin fonksiyonlarında unutkanlığa karşı da kullanabilirler. Ancak unutkanlık için taze sıkılmış havuç suyunun önemi büyüktür. Havuç suyunun içine 2 damla yağ damlatılması lazım bunun emiliminin yapılabilmesi için özellikle Beta karatonin yağda çözünme özelliği var böylece çok daha etkili oluyor.

Zerdeçal hangi yemeklerde kullanılır şeklindeki soruya verilecek olan cevap ise, genellikle et yemekleridir. Zerdeçal, köri şeklinde bir baharat karışımı ile birlikte et yemeklerine eklendiğinde, et yemeklerinin daha lezzetli bir tat almasına neden olacaktır. Bununla birlikte zerdeçalı sade olarak da yiyebilmek mümkün olmaktadır. Kışın çorbalarının üzerine diğer baharatları gibi dökerek de zerdeçalı kullanmak mümkün. Zerdeçal salatalarda, pilavlarda taze olarak, kurusu da baharat olarak kullanılabilmektedir.

Hatırlatma: Yarım çorba kaşığı zerdeçal, Yarım tatlı kaşığı karabiber ile karıştırıp alınırsa zerdaçalın emilimi artar. Şeker hastası değilseniz bir miktar bal ile karıştırıp yiyebilirsiniz.

Zerdeçalın faydalarından maksimum seviyede faydalanmak isteyen kişiler, zerdeçalı, her sabah aç karna, bir kase yoğurdun içerisine bir tatlı kaşığı ekleyerek tüketmelidirler. Bununla birlikte zerdeçal, sarmısak ile karıştırılarak malzemesi hazırlanan yemekler için de kullanılabilecek baharatlar arasında yer almaktadır.

Zerdeçal Çayı; İnce kıyılmış zerdeçal kökü veya tozundan yarım kahve kaşığı(1,5-3g) demliğe konur ve üzerine 300-500ml kaynar su ilave edilerek 8-10 dakika demlemeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

Zerdaçal

Zerdaçal da daha önce birçok bitki ve baharatta belirttiğimiz aşırı miktarda yüksek dozlarda tüketiminden kaçınılmalıdır. Zerdeçalın şuana kadar bilinen bir yan etkisinin bulunmadığını ancak tüm faydalı yeşil drogların fazlasının zararlı olabileceğini, bunun için de çay olarak tüketiliyorsa günlük 2-3 bardak kullanılması gerekmektedir.

Zerdaçal safra koliğine neden olabileceği gibi küçük safra taşı olanlar tüketmemeli, bunun dışında karaciğer iltihabı, akut gastrit, mide ve onikiparmak ülseri olanlar tüketmemeli, kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa birlikte tüketilmemeli

Uyarı: Zerdeçal ve diğer tüm şifalı bitkiler ve baharatları tüketmeden önce, eğer herhangi bir rahatsızlığınız varsa öncelikle doktorunuza danışmanız onun önerisi ve bilgisi doğrultusunda kullanmalısınız. Aksi takdirde fayda yerine zararı dokunabilir.

2 Comments on “Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Zerdeçal Hakkında Bilgiler”

  1. Hintliler zerdeçalı sabah kahvaltılarında sütün içine karıştırıyorlarmış

  2. Zerdeçal bir çok yemek de kullanılabilir. Bademi öğütüp balın içine karıştırıp üzerine az zerdeçal dökerseniz güzel bir tatlı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir