Zeytin Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Zeytin genelde açık olarak satılan bir üründür. Açık olarak satılan doğal olarak üretilen zeytinler ya bir baskı altında oluşturulmuştur. Yada sele zeytini şeklinde suyunu atması ile oluşturulmuştur. Şekli ya yanaklı olacak yada buruşuk olacaktır. Yüzeyinin pürüzsüz olması genelde rastlanan bir durum değildir. İstenmesi de gerekmez. Zeytin almadan önce tadına bakmak lazım katkı maddesi olup olmadığını anlamak kolay değildir. Boya maddesi ile ilgili olarak ise zeytinin çekirdeğine kadar sim siyah olan zeytinde boya olacağı düşünülse de aksine çok olgun toplanmışsa gene çekirdeğine kadar siyah bir zeytin görebilirsiniz. Zeytin de hile kısmını düşünürsek  demir oksit ile karartma yöntemi uygulanabilir. Buda yasaktır. Ancak bunu yediğinizde anlayabilirsiniz.

Zeytinin kaliteli olduğu anlamak için tadı önemli gevşek bir dokusu olmayacak ısırdığınızda ağzınıza acı bir tad su vermeyecek, diri bir ürün olacaktır. Açık satılan zeytinlerin kaliteli ve iyi olduğunu anlamanın en iyi yolu tadına bakmak olacaktır.

Türkiyede sofralık zeytinde Gemlik bölgesi siyah zeytinleri , yeşil çizik zeytinde Edremit bölgesi ürünleri öne çıkar. Edremit ve Gemlik türü sele zeytinler tüketilir.

Ağaç üzerinde zeytin temel olarak yedi ayrı renge dönüşür. Önce yeşildir sonra sarımsı limon rengi olur, sonra mor sarı olur, mor yeşil olur , en son dışı siyah olur içine çekirdeğine kadar siyah işlemeye başlar. Yeşil ve sarımsı limonsu renk , mora kadar olan zeytinler toplanan zeytinler yeşil zeytin olarak işlenir. Zeytin olgunlaştıkça siyahlaşır. Siyahlaşan zeytinler artık siyah zeytin olarak işlenmeye müsaittir.

Zeytini tamamen bakarak anlayamazsınız. Siyah zeytin etli ve diri olmalı tadı , küflü bir tat vermeyecek tazelik tadı olmalıdır.

Siyah zeytinin çeşitli üretim şekilleri vardır. Bunlardan en çok tüketileni salamura olarak üretilen zeytinlerdir. Bu zeytinler ortalama %10-12 tuzlu salamura içinde bir baskı altında Gemlik türü zeytinler olgunlaşmaya bırakılır. İçerisindeki acı olan oleuropein maddesi yaklaşık  1 yıl içerisinde kaybolur bu salamura zeytindir.

Sele türü zeytin ise toplanan zeytinlerin tamamen tuz içerisine gömülerek içerisindeki acı suyun dışarıya salgılanması ile elde edilen bir yöntemdir. Tamamen tuz içerisine gömülmesi ise zeytin tuzlu olmaz kesinlikle tuz zeytinin içerisine girmiyor, zeytin kendini sıkıyor bu şekilde suyunu dışarı atıyor. Gemlik ve Edremit türü zeytinler sele zeytin olarak tüketilir.  Sele zeytinin içindeki suyu kuruduğu için çok yoğun bir aroması ve lezzeti olur.  Hemen hemen tuzu hiç yok gibidir.

ZEYTİN NASIL MUHAFAZA EDİLİR.

Zeytin eğer ambalaj içerisinde alınmış ise kendi ambalajı içerindeki su içerinde saklamak gerekir. Yiyeceğiniz miktarda sofraya koymanız gerekir. Açık olarak aldığınız zeytini onu yiyebileceğiniz miktarda alınız.  Dışarıda duran zeytin açık havada kuruma ve küflenmeye maruz kalır. Buzdolabında saklamak süreyi biraz daha uzatır. Yeşil zeytin de ise hafif tuzlu, hafif limon tuzlu veya 1-2 dilim limon atıp bir miktar da zeytinyağı dibinde gezdireceğiniz cam bir kabın içine su koyup onun içinde yeşil zeytinlerinizi uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

One Comment on “Zeytin Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir