Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Öncelikle zeytin yaprağının doğal bir antioksidan kaynağı olduğunu ve antibiyotik özelliğe sahip olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Zeytin yaprağı, bu özellikleri ile hastalıklardan korunmamıza yardımcı olabildiği gibi vücut dengesinin düzenlenmesinde de önemli eksiği kapatmaktadır.

Zeytin yaprağı, içinde barındırdığı oleuropein ve eleonik asit bileşikleri ile vücutta antimikrobiyal ajan olarak görev yapmaktadır. Zeytin yaprağı çayı ise kullanımıyla birlikte vücutta bağışıklığı artıcı bir etki yaratmaktadır. Ayrıca vücut mikroplar tarafından salıdır altındayken, mikrobun etkisini azaltarak, bağışıklık sisteminin daha aktif çalışmasını sağlamaktadır. Zeytin yaprağı, hastalıklara karşı önleyici bir etkiye sahip olduğu gibi doğrudan hastalıkların tedavisinde de kullanılan bir ürün olarak bilinmektedir.

Oleuropein, zeytin ağaçlarının her noktasında bulunmaktadır, ancak zeytinin işlenme aşamasında bu madde zeytinden uzaklaştırılmaktadır. Bu madde özelliği sayesinde çeşitli mikroorganizma gruplarını vücuttan uzaklaştırmakta ve bağışıklığı güçlendirici bir etki yaratmaktadır.

Zeytin Yaprağı Çayı

Aşağıda zeytin yaprağı çayının genel etki alanlarını ve faydalarını bulabilirsiniz.

Zeytin yaprağı çayı olarak tüketildiği durumlarda vücutta bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olacaktır.

ANTİBAKTERİYEL-ANTİMİKROBİYAL ETKİ

Bakteriler üzerinde etkili olan zeytin yaprağı çayı, bakterilerin hücre duvarını etkileyerek vücudun doğal bir bağışıklık kazanmasını sağlar. Bu sayede antibiyotiklere direnç kazanmış olan bakteriler ve mikroorganizmalar, doğal yollar ile ortadan kaldırılmış olacaktır.

ANTİOKSİDAN ETKİSİ

Antioksidan özelliğinden daha önce bahsettiğimiz zeytin yaprağı soluduğumuz havada yer alan ve vücut içinde zehirli etkilere neden olan bazı maddelerin vücuttan arındırılmasını sağlamaktadır. Oksijenin zararlı etkileri arasında demirin paslanması ve balığın sudan çıktıktan sonra ölmesi örnek gösterilebilir.

Zeytin yaprağı çayı burada devreye girerek, alkol, sigara ve diğer zararlı ürünlerin vücuttan daha hızlı bir şekilde atılmasını sağlamaktadır.

Zeytin yaprağı cilt kanserine karşı koruyucu etkiler içerir.

Zeytin yaprağ ı çayının diğer önemli etkileri şunlardır

1) Zeytin yaprağı çayı, kan şekeri seviyesinin düzenlenme de destek bir bitki çayıdır.

2) Zeytin yaprağı çayı kolesterol seviyesinin düzenleyici bir etkiye sahiptir. LDL kolesterol seviyesini düzenleme etkisi

3) Bronşit, soğuk algınlığı ve diğer solunum yolları rahatsızlıklarında etkilidir.

4) Herpes virüsü, dizanteri ve zatürre gibi sorunlarda tedavi edici etkiye sahiptir.

5) Cilt rahatsızlıklarında yine düzenleyici ve temizleyici bir etkiye sahiptir.

6) Zeytin yaprağı çayı Hepatit A, B, C ye virüsünü karşı da etkili bir özelliğe sahiptir.

Zeytin yaprağı çayı bitkisel çay sıralamasında önemli bir yere sahiptir. Müthiş etkileri ile sağlıklı yaşam için zeytin yaprağı çayından tüketmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Zeytin Yaprağı Çayı Nerede Satılır?

Zeytin yaprağı çayını aktarlardan veya bu tür ürünler satan marketlerden temin etmeniz mümkündür. Şifalı bitkiler ve organik ürünü satışı yapan internet siteleri ve mağazalarda da bulunmaktadır. Zeytin yaprağı çayı sallama olarak bulunduğu gibi dökme şeklinde de bulunmaktadır. Kolay ve pratik olması açısından ben sallama zeytin yaprağı çayı tüketiyorum. Bu konuda benim güvendiğim 2 markanın güvenilir zeytin yaprağı çayı var.

Eğer tedavi amaçlı zeytin yaprağı çayı kullanmak isterseniz o zaman zeytin yaprağı ekstraktı (ekstresi) kullanabilirsiniz. Ekstract olduğu için içeriğindeki etken madde çok daha yoğun bulunmaktadır.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır-Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl İçilir?

Zeytin yaprağı çayı kullanımı, zeytin yaprağı çayı nasıl demlenir?

Taze kaynamış suya, fincan başına bir çay kaşığı ekleyin ve 3 dakika demlemeye bırakın. Zeytin yaprağı çayı, ince bir dilim limon veya bal ile yada diğer bitkisel çaylar ile karıştırılarak değişik lezzetler elde edilebilir. Kafein içermez.

Zeytin yaprağı çayından önerilen miktar ise günlük 3 veya 4 fincan dır.

YAN ETKİLERİ: 

Kan sulandırıcı, tansiyon ve şeker düşürücü ilaç kullananlarda ilaçların etkisini artırabileceği dikkate alınmalıdır.

Hamilelik ve emzirme döneminde doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

4 Comments on “Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?”

  1. Kolesterolü düşürmek için ve kan şekeri seviyesini düzenlenmesinde zeytin yaprağı çayı iyidir.

  2. ZEYTİN YAPRAĞI: Tansiyon düşürücü, ayrıca kan sulandırıcı etkinliği bilimsel olarak gösterilmiştir. (bilimsel çalışma zeytin yaprağı ekstresi ile yapılmıştır)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir