Zeytinyağlı Bamya Nasıl Yapılır?

Bamya, Türk mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden bir tanesidir. Bamya nasıl yapılır, bamya yapılışı hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz. 1 kilo bamya için bamya nasıl yapılır sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Zeytinyağlı bamya için gerekli malzemeler

1 kilo bamya,
2 tane soğan,
2 tane domates,
1 bardak yağ,
1/2 bardak limon suyu,
1/2 kaşık şeker, yarım bardak sirke, tuz…
Arzuya göre bamyayı süslemek için limon dilimlerinden de faydalanabilirsiniz.

Bamya nasıl temizlenir? Bunu öğrendikten sonra zeytinyağlı bamyayı yapmaya bamyaları temizleyerek başlanır.  Temizlenen bamyalar yarım bardak sirke ve bir tatlı kaşığı tuz karışımının içerisinde 5 dakika bekletilir. Bu arada soğanlar ince bir şekilde kıyılarak yağın içerisinde pembeleşecek şekilde kavrulur. Ardından da soğanların içerisine bamyalar eklenir. Soğan ile birlikte iki dakika kadar pişirilen bamyaların üzerine kabukları soyularak küp şeklinde doğranmış domatesler de eklenir; ve ortalama 3 dakika da bu şekilde pişirilir. Daha sonra, toz şeker, limon suyu ve tuz da pişen bamyanın içerisine eklenmelidir. Tencerenin içindeki bamya seviyesini geçmeyecek kadar sıcak su, bamyaların üzerine eklenir; ve tencerenin kapağı kapatılarak bamyanın pişmesi beklenir. Pişen bamyanın üzerine limon dilimlerinden bir süs de yapabilir; ve isterseniz soğuk olarak da servis edebilirsiniz.

Bamyanın üzerine yağlı kağıt serip sonra tencerenin kapağını kapatırsanız, yemeğin daha lezzetli olacağını göreceksiniz.

Bamya nasıl temizlenir?

Bamya nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrenmeden önce bamya nasıl temizlenir, bunu öğrenelim…

Bamya öncelikle yıkanır; ve yıkanan bamyalar bir havlu üzerine serilerek kuruması beklenir. Kuruyan bamyanın sap kısmı huni biçiminde yuvarlanarak aşağıdan yukarıya doğru kesilir. Bamyanın temizlenmeden önce yıkanmasının nedeni, pişirilirken sümüklenmemesi içindir.

Püf noktalar bamyayı yıkarken başlıyor; önce suyun altında, bekletmeden ve suyun içinde bırakmadan hızlıca bamyaları yıkamak gerekiyor ve mutlaka sularının süzülmesi için bir süzgece koymakta fayda var.  Daha sonar üzerine yarım limonun suyunu sıkarak harmanlayın. Limon bamyaların pişerken salyalanmasını engelliyor.

Bamya nasıl yapılır sorusunun cevabını ve bamyanın yapılışını öğrendikten sonra, domates çorbası nasıl yapılır sorusunun cevabı için tarife bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir