Zirkonyum Diş Kaplaması

Zirkonyum diş kaplamasını bazılarımız duydu bazılarımız ise ilk defa duyuyor olabilir. Porselen diş kaplama hemen herkesin bildiği eskiden ve halen de kullanılan başarılı bir diş kaplama yöntemidir.  Porselen diş rengini, diş yapısını ve diş şeffaflığını verebildiği için başarıyla kullanılmıştır. Fakat porselen kırılgan bir yapıya sahip olduğundan çiğneme işlemi sırasında uygulanan basınçla kolaylıkla kırılma meydana gelebilmektedir. Bu nedenle porselen metal bir altyapı ile desteklenerek kuvvetlendirilmelidir. Bu metal aksam porselen kaplamanın ince kaldığı yerlerde alttan görülebilir bu her hastada görülecek diye bir şey söylenemez.

Metalin diğer bir olumsuz tarafı ise bazı kişilerde alerjiye sebep olmasıdır. Bu amaçla altı metal olan porselen kaplamaya karşı alternatif olarak zirkonyum kullanılmaya başlanmıştır. Zirkonyum da aslında bir metaldir. Beyaz zirkonyum bloglar alınan ölçüler de tornada tesviye edilerek metal alt yapı yerine beyaz renkli zirkonyum alt yapılar  elde edilmektedir. Bu da kaplamada metalin görünmesi ve alerji problemini ortadan kaldırmaktadır.

Porselen kaplama ve Zirkonyum kaplama arasındaki fark zirkanyum her ne kadar dirençli bir madde olsa da metal kadar dirençli değildir. Bu nedenle çok uzun köprülerde uygulanması uygun olmayacaktır. Özellikle çiğnemenin kuvvetli olduğu arka bölgelerde metal alt yapının kullanılması halen en uygun seçenektir.

Zirkonyum ve porselen kaplama arasında ayrıca fiyat farklılıkları da vardır. Zirkonyumun porselene göre fiyatı 2 kat daha yüksektir.

Zirkonyum diş kaplaması fiyatları ortalama 300 TL gibi yapılacak yere göre fiyatlar değişebilmektedir.

zirkonyum diş kaplama örnekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir