Anne Sütünü Hangi Besinler Azaltır? Hangileri Artırır?

Bir annenin bebeğini emzirmesi; konuşmadan anlaşmanın, çocuğa neye ve nereye ait olduğunu hissettirmenin en güzel yolu.Tabi ki annenin de kendini özel hissetmesini sağlayan tensel bir iletişim şekli. Bu süreç bir ayin gibi baş başa yapılmalı. Çocukla anne arasına baba dâhil kimse girmemeli. Özellikle lohusalık döneminde annenin ve çocuğun birbirini tanıdığı ve annenin değişen vücut görüntüsü dâhil değişen hayatına uyum sağladığı çok hassas bir dönem. Bu süreçte annenin etrafındaki herkes son derece anlayışlı olmalı. Bu sürecin sıkıntılı geçmesinin en büyük maliyeti anne sütünün azalması olacaktır. Sütünün azaldığı endişesi anneyi daha da strese sokup bu süreci kısır bir döngüye çevirecektir. Bu nedenle anneye yardımcı olacak kişi, soğukkanlı, çabuk panik olmayan iyimser bir kişi olmalı. Anneyi strese sokmadığı gibi annenin gereksiz kaygılarını yatıştırmayı bilen bir kişi olmalıdır.

Anne Sütünü Hangi Besinler Azaltır

Psikolojik olarak rahat bir annenin sütünün gelmemesi için hiçbir neden yok. Yapılan en büyük yanlışlardan biride annenin çocuğu doyuramıyorum endişesi ile bebeye mama vermesi. Oysa sağlıklı bir annenin sütü iki çocuğu besleyebilecek ölçüde. Bir anneye düşen psikolojisini sağlıklı tutup, doğru beslenmek. Annenin çocuğu sadece anne sütü ile beslediği ilk 6 ay eski yaşantısının sürmesini beklemesi yanlış olur. Anne sürekli çocukla vakit geçirecek çocuk uyuduğunda uyuyacak, bebeğini bol bol öpüp koklaması gerekmekte.

Annenin beslenirken dikkat etmesi gerekenler;

1-Bol su içecek (en az 3 litre)
2-Et, tavuk, balık, süt, yumurta, peynir, yoğurt, sebze, meyve tüm besinleri yeterince alıp sütün kalitesini artırması gerekmekte.
3-Öğün atlaması gerekmekte.
4-Çay, kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durması gerekli. Çünkü bu tür içecekler çocuğun ve annenin uyku düzenini bozacaktır.
5-Asitli içeceklerden ve gaz yapacak yiyeceklerden uzak durulmalı. Çocuğun ve annenin huzursuz olmaması için önemli.

Anne sütünü artıracak ek besinler (doğal kürler);

1-Taze beyaz üzüm (günde iki porsiyon)
2-Dereotu (sabah akşam yemekten önce)
3-Taze veya kurutulmuş incir ( Suyunu kaynatıp da içebilirsiniz
4-Taze beyaz dut yada haşlanmış taze beyaz dut kurusu
5-Bal kabağı
6-Kıvırcık salata
7-Sumak
8-Rezene çayı
9-Tere

Bu besinlerin hepsini aynı anda almak sıkıntı yaratabilir. Her bir kürü bir hafta yapıp diğerine öyle geçebilirsiniz. Ayrıca anne sütünü artırmaya neden olan besinler gibi azalmasına neden olan besinlerde var.

Anne sütünü azaltan ek besinler;

1-Nane
2-Maydanoz
3-Nişasta unu
4-Adaçayı
5-Şeker kamışı
6-Ararot
7-Arpa ve arpa unundan yapılmış besinler
8-Şalgam
9-Mısır
10-Salamurası yapılmış besinler
11-Aşırı tuz tüketimi
12-Sirke ve limon suyunun fazla kullanılması

Halk arasında sütü artırdığına inanılan besinler var; Şekerli kompostolar, bulgur pilavı, soğan, sarımsak, helvalar vb aslında bunlar su ihtiyacını artıran yiyecek ve içecekler. Bol süt için bol su içilmesi olmazsa olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir